Kolejna rocznica śmierci Pawła Adamowicza /FILM/

Autor: Andrzej Ficek/wikipedia.org 2023-01-14 10:26:20

13 stycznia 2019 Paweł Adamowicz, jak co roku, brał aktywny udział w uroczystościach charytatywnych związanych z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kwestując na rzecz tej organizacji na ulicach Gdańska. Przed godziną 20. pojawił się na scenie na Targu Węglowym i około godziny 19:55 wygłosił uroczyste przemówienie. O godzinie 20:00, przebywający na scenie Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego zamachowca.

Ciosy trafiły w serce oraz brzuch uszkadzając wiele narządów wewnętrznych. Napastnikiem był recydywista, gdańszczanin Stefan W., karany wcześniej m.in. za rozboje Sprawca bezpośrednio po zamachu wykrzykiwał polityczne hasła, skierowane przeciw władzy sądowniczej i Platformir Obywatelskiej. Prezydent, po ok. 30-minutowej reanimacji w stanie bardzo ciężkim został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację ratującą życie, podczas której przetoczono mu 41 jednostek krwi. Następnego dnia jego stan zdrowia nie poprawił się i był on wspomagany przez aparaturę zastępującą jego serce i płuca]. Po południu lekarze poinformowali o jego śmierci]. Sekcja zwłok wykazała, iż bezpośrednią przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny, najprawdopodobniej współistniejący z niewydolnością wielonarządową będącą następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych.

 

Prochy Pawła Adamowicza spoczęły w sobotę 19 stycznia 2019 roku w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. (Zdjęcia Urzędu Miasta Gdańsk autor zdjęć ; Piotr Połoczański)

© 2018 Super-Polska.pl stat4u