Barcin i Bursztyn (Ukraina) miastami partnerskimi

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2023-01-20 09:45:22

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął dziś udział w podpisaniu umowy o współpracy miast partnerskich - Barcin i Bursztyn (Ukraina). Umowa z przedstawicielami ukraińskiego miasta została podpisana w Urzędzie Miejskim w Barcinie.

W imieniu gminy Barcin umowę, polegającą m.in. na wymianie doświadczeń, realizowaniu wspólnych projektów, wzajemnym poznawaniu życia społeczno-gospodarczego, wspieraniu kontaktów między placówkami oświatowymi i kulturalnymi podpisał Burmistrz Michał Pęziak. Radę miejską miasta Bursztyn reprezentował Mer miasta, Vasyl Andriieshyn.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nie krył radości z tego, że współpraca między miastami rozpoczęta jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę jest kontynuowana także teraz w tym bardzo trudnym czasie.

Oczy całego świata zwrócone są dzisiaj na Ukrainę. Cały świat podziwia męstwo, odwagę, patriotyzm Ukrainy. Tego państwu gratuluję. Ale oczy całego świata zwrócone są także na Polskę, która w tym trudnym czasie pomaga jak tylko może 

– mówił.

Reprezentant rządu w terenie zwrócił uwagę, że do naszego województwa trafiło ponad 50 tysięcy uchodźców z Ukrainy, a ponad połowa z nich znalazła pracę.

Warto podkreślić także, że mieszkańcom z Ukrainy pomaga bardzo dużo organizacji pozarządowych. Wypełniają one bardzo ważną rolę. Wiele osób urodziło się na Ukrainie i jest w Polsce od wielu lat. Te osoby od momentu ataku Rosji na Ukrainę bardzo się uaktywniły i zaangażowały w pomoc swoim rodakom 

– mówił wojewoda, który życzył Ukrainie jak najszybszego zakończenia wojny, spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Burmistrz Barcina Michał Pęziak powiedział, że oba miasta współpracują już od 2019 roku jednak przez wybuch pandemii, a następnie wojny możliwość współpracy i wzajemnych odwiedzin była mocno ograniczona.

Po wybuchu wojny władze miasta Bursztyn poprosiły nas o pomoc i dostawę potrzebnych artykułów. Mieszkańcy Barcina otworzyli swoje serca i uzbieraliśmy całą ciężarówkę darów, na które złożyły się m.in.: sprzęt medyczny, odzież, żywność, powerbanki, termosy, śpiwory. Darami z naszego miasta został wypełniony cały tir. Wczoraj przekazaliśmy miastu Bursztyn wysokiej mocy generator prądu, który pozwoli na utrzymanie działalności oczyszczalni ścieków 

– mówił burmistrz Barcina, który poinformował, że w szczytowym momencie w gminie Barcin przebywało prawie 200 osób z Ukrainy, a sporo rodzin zostało, znalazło sobie pracę i powoli się urządza.

Mer Bursztyna Vasyl Andriieshyn zwrócił uwagę, że już od dawna nie tylko pomiędzy miastami, ale także pomiędzy całymi Polską i Ukrainą są bardzo bliskie relacje.

Polska jest krajem, który daje Ukrainie ogromne wsparcie. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie bardzo owocna i zrealizujemy wiele ważnych i ciekawych projektów 

– mówił.

Starosta żniński Zbigniew Jaszczuk powiedział, że przekazany agregat prądotwórczy jest bardzo potrzebny w sytuacji wojennej, ponieważ ukraińskie miasta nie mają gwarancji zabezpieczenia energii elektrycznej.

W najtrudniejszym momencie na terenie powiatu żnińskiego przebywało 2-2,5 tys. osób z Ukrainy. Pamiętam, gdy tuż po rozpoczęciu wojny przyjechał do nas cały dom dziecka, a w tym osoby niepełnosprawne. Dzięki dobrej współpracy pana wojewody i pana marszałka byliśmy w stanie się tymi osobami zająć 

– dodał.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u