Otwarcie obwodnicy Dęblina. Inwestycja sfinansowana z RFRD

Autor: Lubelski UW 2023-01-20 09:49:03

Nowo wybudowana obwodnica Dęblina o długości blisko 5 km została oficjalnie otwarta. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Budowa drogi nr 801 w m. Dęblin wraz z budową mostu na rzece Wieprz w zakresie: Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 801 Warszawa – Karczew – Wilga – Maciejowice – Dęblin – Puławy na odcinku od granicy województwa lubelskiego do skrzyżowania z drogą krajową S12 w m. Puławy – Etap I budowa obwodnicy m. Dęblin została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
 
- W sumie, w ciągu trzech lat, na teren województwa lubelskiego przeznaczonych zostało około 950 mln zł w ramach tego programu. To najlepsze świadectwo, w jaki sposób na takich terenach walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym, które stanowi barierę w życiu codziennym mieszkańców – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
Dziękujemy za to, jaką rolę w programie odgrywa województwo lubelskie. Wielokrotnie podkreślałem, że partycypujemy w sposób ponadprzeciętny. Gdybyśmy nawiązali do populacji naszego województwa, w stosunku do całego kraju, to jest to około 5,5 proc., podczas kiedy pule na poszczególne nabory niejednokrotnie sięgają od 7,5 do 8 proc. – dodał Lech Sprawka.
 
W ramach inwestycji powstały trzy ronda: z drogą powiatową nr 1438L ul. Kościuszki, z drogą wojewódzką nr 831 ul. Wiślana i z drogą krajową nr 48 ul. 15 Pułku Piechoty Wilków, a także pięć skrzyżowań: z drogą powiatową nr 1438L – ul. Kościuszki drogą gminną 103088L - ul. Cichą, z drogą gminną nr 103007L - ul. Skarżyńskiego, włączenie drogi gminnej nr 103013L – ul. Staszica i drogi dojazdowej DD-3, z drogą krajową nr 48 - ul. 15 Pułku Piechoty Wilków i z drogą powiatową nr 1439L ul. Balonna.
 
Powstały również skrzyżowania z bocznicą kolejową, chodniki, ciąg pieszo-rowerowy, ścieżka rowerowa i zatoki autobusowe.
 
- Wartość projektu to 46 mln zł, z czego 45 mln zł to środki, które zostały desygnowane przez obecny rząd. To wyraz ogromnego wsparcia, które w ostatnich latach jest skierowane do samorządowców, i to nie tylko w województwie lubelskim. Dla nas nie ma Polski „A”, „B”, czy „C” – dla nas Polska jest jedna i to hasło staramy się realizować w każdym zakątku naszego kraju. Takich inwestycji realizujemy wiele. Cieszę się, że tu, w Dęblinie, możemy to potwierdzić – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.
 
- Ta obwodnica ma ogromne znaczenie dla Dęblina. Z jednej strony odciąży dużą część ruchu tranzytowego, które do tej pory przetaczało się przez centrum miasta i będzie ułatwieniem dla kierowców, którzy będą z niej korzystali. Z drugiej strony będzie też ogromną wartością dodaną dla wszystkich mieszkańców, którzy do tej pory żyli w hałasie – dodał Rafał Weber.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u