Farma wiatrowa na Bałtyku. Wojewoda wydał kolejną decyzję

Autor: Pomorski UW 2023-02-02 09:43:07

Pozwolenie na budowę zespołu urządzeń do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power wydane. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podpisał stosowną decyzję. Poprzednia, z listopada ub. r., dotyczyła ustalenia lokalizacji inwestycji.  Farma powstaje na Bałtyku, 22 km od brzegu, w okolicy Łeby i Choczewa. Będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.

 Balic Power to aktualnie najbardziej zaawansowany projekt realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego. Elektrownie wiatrowe zrewolucjonizują krajowy system energetyczny i będą ogromną szansą rozwoju dla naszych przedsiębiorców, firm, dostawców, czy samorządów – zaznacza wojewoda.

Udziałowcami Baltic Power są Grupa ORLEN i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku. W porcie w Łebie już w 2023 r. rozpocznie się budowa bazy serwisowej, gdzie znajdą się m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym pracować ma ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u