Nie żyje Szewach Weiss - wspomnienie z Wejherowa

Autor: Andrzej Ficek 2023-02-05 11:44:03

WSPOMNIENIE 31 styczeń 2016 rok --"Przy wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Filharmonii Kaszubskiej miało miejsce spotkanie profesora i autora wielu książek, byłego przewodniczącego Knesetu oraz ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa z mieszkańcami Wejherowa

Spotkanie było niezmiernie pasjonujące i ciekawe gdyż dotyczyło spraw i relacji polsko-żydowskich widzianych oczami Szewacha Weissa.

Pan profesor bardzo szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami a jego opowieści można było słuchać z zapartym tchem. Zaśpiewanie z kolei "Krakowiaczka" wspólnie z publicznością spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem i aplauzem.

W opowieściach Szewacha Weissa było bardzo dużo o Polsce i Polakach, o wspólnej historii , o trudnościach językowych, tożsamości , religii, holokauście , wojnach z Arabami ale też o Janie Pawle II. Można było usłyszeć min. ,że w pierwszym parlamencie Izraela na 120 posłów aż 61 miało polskie korzenie, że w śród żołnierzy którzy bronili niepodległości w pierwszych wojnach z Arabami język polski był bardzo powszechny oraz że twórcami hollywoodzkiej wytwórni filmów Warner Bros byli czterej bracia pochodzący z Polski.

Na zakończenie prelekcji Szewach Weiss rozdawał autografy i pozował do zdjęć ze słuchaczami którzy żałowali, że spotkanie to tak szybko dobiegło końca. Niewątpliwie trzeba przyznać , że było to niecodzienne w swej wymowie wydarzenie które będzie na długo zapamiętane przez wszystkich uczestników.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u