Nowa siedziba Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej

Autor: Śląski UW 2023-02-11 09:53:44

Dziś z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego uroczyście podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Nowa siedziba dla strażaków powstanie dzięki środkom z budżetu państwa w wysokości 40 mln zł.Dziś z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego uroczyście podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Nowa siedziba dla strażaków powstanie dzięki środkom z budżetu państwa w wysokości 40 mln zł.

Jestem przekonany, że dzięki takim inwestycjom jak ta tutaj i tysiącom różnych inwestycji w Ochotnicze Straże Pożarne, w Państwowe Straże Pożarne, bezpieczeństwo Polaków będzie podniesione na jeszcze wyższy poziom. – zwrócił uwagę szef polskiego rządu.

Budowa nowej siedziby w tej lokalizacji poprawi sprawność i efektywność działań ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej i w konsekwencji przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców miasta i województwa. Inwestycja pozwoli także na pozyskanie pomieszczeń dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania komendy i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Stoimy w miejscu, gdzie w grudniu 2021 roku była zainicjowana inicjatywa dotycząca wybudowania tej strażnicy. W trybie wyjątkowo szybkim, wyjątkowo sprawnym. Mam dziś ponownie satysfakcję żeby podziękować Panie Premierze za to, że tak dużo środków z budżetu państwa jest włożonych na inwestycje w bezpieczeństwo Polski i w bezpieczeństwo w województwie śląskim. Szczególnie tutaj, w Rudzie, jest to istotne, że nowa strażnica może powstać, gdzie krzyżują się autostrada z drogową trasą średnicową. To wyjątkowe miejsce, które wymaga wyjątkowego bezpieczeństwa. – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Ruda Śląska leży na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych o charakterze regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym takich jak autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), droga wojewódzka nr 925. Takie usytuowanie strażnicy zoptymalizuje dojazd do wymienionych wyżej węzłów komunikacyjnych, co bezpośrednio poprawi gotowość do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych.

W grudniu 2021 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu przekazała nieodpłatnie Komendzie Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej grunt pod budowę strażnicy znajdujący się w centrum Rudy Śląskiej przy ulicy Piotra Niedurnego o łącznej powierzchni 1,2743 ha. Lokalizacja Komendy i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w tym miejscu zapewni dojazd do każdego miejsca w mieście w możliwie najkrótszym czasie.

Nowa siedziba rudzkiej Straży Pożarnej gotowa ma być na przełomie 2023 i 2024 roku, a koszt wszystkich robót budowlanych ma wynieść ponad 37,5 mln zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u