10 lutego 1920 r. - Zaślubiny Polski z Morzem. Wojewoda na obchodach w Pucku

Autor: Pomorski UW 2023-02-11 09:56:27

Generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucając do Bałtyku platynowy pierścień, symbolicznie zaślubił Polskę z morzem. Był to kulminacyjny punkt w procesie przywracania Pomorza do odrodzonej Rzeczpospolitej. W 103. rocznicę odzyskania dostępu do morza, w Pucku  - z udziałem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha - odbywają się rocznicowe uroczystości. Do uczestników i organizatorów obchodów list wystosowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

(…) Rocznicowe uroczystości w Pucku stwarzają sposobność, abyśmy na tamte wydarzenia spojrzeli z dumą, dostrzegając w nich także inspirację dla współczesnych działań służących wykorzystaniu naszego morskiego potencjału. Winniśmy bowiem dokładać wszelkich starań, tak jak czynili to nasi przodkowie, by Polska Morska rosła w siłę– napisała Elżbieta Witek. List odczytał Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Puck.10 lutego 1920 roku - tego dnia w Pucku padał deszcz. Tłum dostojników pod parasolami asystował w symbolicznym akcie zaślubin Polski z morzem. Ceremonialnego rzucenia w wody Zatoki platynowego pierścienia, dokonał generał Józef Haller. Na sygnał admirała Kazimierza Porębskiego, komendę do podniesienia bandery podał 25 - letni oficer marynarki Eugeniusz Pławski. Ten sam, który 23 lata później na Atlantyku, jako dowódca ORP „Piorun”, stanie na drodze „Bismarcka” – pancernego kolosa Kriegsmarine. (…) rok 1920 położył fundamenty pod budowę Polski morskiej. Powstały zręby polskiej administracji morskiej, szkolnictwa morskiego, inżynier Tadeusz Wenda wskazał na wieś Gdynia jako miejsce optymalne dla budowy portu. Zanim jednak zaczęto kopać portowe baseny, tworzyć flotę, w Tczewie i Toruniu powołano do życia szkoły kształcące kadry morskie. Wokół Gdyni i biało-czerwonej bandery, przez cały okres II Rzeczypospolitej, ogniskowała się narodowa energia i duma.
(źródło - muzeummw.pl)


 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u