Aktywna integracja. W Myślenicach otwarto Klub Senior+

Autor: Małopolski UW 2023-02-22 08:38:36

Aktywność i integracja – to dwa najważniejsze cele określające działania polityki dedykowanej seniorom. Ten wyjątkowy azymut ukierunkowuje nasze myśli także na szeroko rozumiane działania międzypokoleniowe. Jestem przekonany, że właśnie takim miejscem będzie otwarty dzisiaj Klub Senior+ i, że miejsce to będzie tętniło życiem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Klub mieści się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. W jego uroczystym otwarciu uczestniczyli: poseł Władysław Kurowski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz miasta i gminy Jarosław Szlachetka, dyrektor Centrum Usług Społecznych Małgorzata Aleksandrowicz. Nie zabrakło także przedstawicieli przyszłych uczestników zajęć, czyli samych seniorów.

 

Z myślą o seniorach

W budynku przy ul. Piłsudskiego 20, przygotowana została specjalna przestrzeń, którą zajmie Klub. Łącznie 412 metrów kwadratowych powierzchni dostosowano tak, by możliwe było realizowanie szerokiej gamy zajęć. Znalazły się tu między innymi: sprzęt do aktywności sportowych, przyrządy wykorzystywane w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, wzmacniające narządy ruchu czy szeroko rozumiany sprzęt komputerowy. Pamiętano także o potrzebach osób niepełnosprawnych.

Klub Senior+ zapewniać będzie 30 miejsc. Zajęcia odbywać się będą w wyznaczonych godzinach, pięć razy w tygodniu. Jednak to sami seniorzy zdecydują, w których i jak często chcą uczestniczyć.

- Miałem przyjemność w ostatnich miesiącach spotykać się i rozmawiać z seniorami z innych Klubów działających w naszym województwie. Ujmuje mnie nie tylko pomysłowość spotkań i różnorodność aktywności, w których uczestniczą, ale także sposób, w jaki integrują się z lokalną społecznością. Seniorzy realizują także ważne zadanie podtrzymywania dziedzictwa kulturowego i historycznego. Uczestniczą w świętach ważnych dla swoich małych ojczyzn, angażują się w celebrowanie świąt państwowych. Wreszcie, wnoszą ogromne pokłady radości i serdeczności. Tworzenie miejsc, które umożliwiają im lepsze poznawanie się i planowanie wspólnych działań jest bezcenne – dodaje wojewoda.

Rządowe wsparcie dla samorządów w polityce prosenioralnej

Utworzony w Myślenicach Klub Senior+ powstał w ramach rządowego programu „Senior+”. Zadanie zrealizowało Centrum Usług Społecznych, korzystając ze środków pozyskanych w 2022 r.

- Uwaga skierowana na seniorów, która realizuje się poprzez programy rządowe rządu premiera Mateusza Morawieckiego, to wyraz troski i odpowiedzialności społecznej. Jak widać na przykładzie Myślenic, samorządy mogą rozwijać swoją politykę społeczną dedykowaną tej grupie właśnie dzięki środkom rządowym. Otwarty dzisiaj Klub powstał przy finansowym wsparciu takich właśnie funduszy, sięgającym niemal 80% kosztów zadania – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Koszt utworzenia myślenickiego Klubu Senior+ zamknął się w 190 000 zł. Środki własne stanowiły 41 100 zł, natomiast przyznane dofinansowanie wyniosło 148 900 zł.

W ramach zadania m.in. zakupiono i zamontowano niezbędne do funkcjonowania ośrodka wyposażenie. Prócz wspomnianego sprzętu, który posłuży seniorom, zakupiono także sprzęt AGD i RTV, a także zapewniono wyposażenie w potrzebne meble.

Małopolski Senior+

Łącznie z dzisiaj otwartym Klubem, w województwie małopolskim funkcjonują obecnie 104 miejsca dedykowane seniorom, które działają dzięki rządowemu wsparciu. Wśród nich są 23 Dzienne Domy „Senior+” oraz 80 Klubów „Senior+”.

W pierwszym tygodniu stycznia zakończył się nabór wniosków dla otwartego konkursu ofert w ramach programu wieloletniego „Senior+”, edycja 2023 rok.

Łącznie, na realizację programu w skali kraju w latach 2021-2025, rząd przeznaczył 300 mln zł, tj. po 60 mln złotych rocznie.

Więcej na temat programu: https://www.gov.pl/web/rodzina/program-wieloletni-senior-na-lata-2021-2025


 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u