Krzyże Zasługi za Dzielność dla funkcjonariuszy kontyngentu humanitarnego polskiej Policji w Ukrainie

Autor: MSWiA 2023-02-24 09:33:12

W czwartek, 23 lutego br. prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Kamiński wręczyli Krzyże Zasługi za Dzielność funkcjonariuszom kontyngentu humanitarnego polskiej Policji, którzy brali udział w misji w Ukrainie. Kontyngent został powołany decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wesprzeć ukraińskie służby w rozminowywaniu oraz neutralizowaniu materiałów wybuchowych z terenów zamieszkałych przez ludność cywilną. W uroczystości wziął też udział wiceminister Maciej Wąsik oraz Komendant Główny Policji gen. bryg. Jarosław Szymczyk.

Dziś mam wielki zaszczyt witać naszych dzielnych funkcjonariuszy, którzy wracają z misji humanitarnej z Ukrainy. To była wyjątkowo trudna, niebezpieczna misja. Jesteśmy bardzo z Was dumni. Chcę podkreślić, ze wszyscy funkcjonariusze, każdy uczestnik tej misji, to ochotnicy

- mówił minister Mariusz Kamiński.

Przez 5 miesięcy, dzień po dniu, działaliście w trudnym terenie w okolicach Kijowa, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu stacjonowali rosyjscy okupanci. Podejmowaliście działania sapersko-minerskie oraz pirotechniczne, których celem była ochrona ludności cywilnej Ukrainy przed śmiertelnym niebezpieczeństwem

– dodał.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że strona ukraińska jest bardzo wdzięczna za okazaną pomoc podczas tych niezwykle trudnych działań.

Zwracając się do funkcjonariuszy prezydent Andrzej Duda wspomniał o szczegółach akcji, o ryzyku pracy i niebezpieczeństwie związanym z trwającą wojną. 

Kontyngent humanitarny polskiej Policji wykonał niezwykle ważne i niebezpieczne zadanie na terytorium objętej wojną Ukrainy. Z całego serca dziękuję funkcjonariuszom, a także ministrowi oraz komendantowi za podjęcie decyzji w tej sprawie i konsultacje. Dziękuję też za niezwykle odpowiedzialne prowadzenie tej misji i za to, że Pan minister wystąpił o odznaczenia dla funkcjonariuszy

– powiedział prezydent. 

Kontyngent Humanitarny Policji

W wyniku wojny, w miejscu wcześniejszego stacjonowania wojsk rosyjskich zaminowane zostały duże obszary zamieszkane przez ludność cywilną. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, do pomocy przy usunięciu niebezpiecznych przedmiotów, skierowano specjalnie powołany kontyngent humanitarny polskiej Policji.

W skład kontyngentu weszło 98 funkcjonariuszy, których wspierały 2 psy. Działania minersko-pirotechniczne na terenie Ukrainy mundurowi prowadzili od października 2022 roku. 

Funkcjonariusze pracowali w niezwykle trudnych, wojennych warunkach. W trakcie działań mieli do czynienia z licznymi alarmami przeciwlotniczymi, w czasie których musieli przebywać w schronie. Mierzyli się też z innymi trudnościami jak m.in. wzmożony ruch miejscowej ludności czy problemy z dotarciem do zaminowanych miejsc.

W ramach akcji nie odnotowano żadnych nadzwyczajnych wydarzeń, a priorytetem było bezpieczeństwo polskich funkcjonariuszy oraz współpraca ze stroną ukraińską.

Krzyż Zasługi za Dzielność

Ustanowiony w 1928 roku Krzyż Zasługi za Dzielność to odznaczenie państwowe nadawane policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej. Wyjątkowo może być przyznany także innym osobom za „czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli”. Może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. 


 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u