Najlepsze światowe dokumenty po raz 20. w Warszawie!

Autor: UM Warszawa 2023-02-25 09:27:24

Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych na świecie Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 12 do 21 maja w Warszawie. W programie między innymi wiele filmów o wielkich ludziach kina m.in. o Lynchu, Goddardzie, Campion, Herzogu i Hitchcocku.

Wielcy filmowi artyści

Jubileuszowa edycja MDAG to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się nie tylko twórczości wybitnych reżyserów/reżyserek, ale też zastanowić się nad odpowiedzialnością, jaka spoczywa na twórcach filmów dokumentalnych. O tym właśnie opowiada film „Bohater_ka” w reżyserii Jennifer Tiexiery i Camilli Hall

„Kino według Godarda” Cyril Leuthy śledzi eksperymenty, obsesje i odkrycia Jean-Luca Godarda na przestrzeni dekad nieprzerwanej pracy. Z kolei Thomas von Steinaecker stworzył pogłębiony obraz artysty jedynego w swoim rodzaju – „Werner Herzog: radykalny marzyciel”.

Równie barwną postacią ze świata filmu jest David Lynch. Znany festiwalowej publiczności Alexandre O. Philippe w filmie „Lynch / Oz” opowiada o fascynacji Lyncha „Czarnoksiężnikiem z Oz”. A Julie Bertuccelli przygląda się bliżej legendarnej Jane Campion w filmie „Jane Campion: kobieta kina”. 

Festiwal z jubileuszem

Jubileuszowa 20. edycja Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online – od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

MDAG to jeden z największych międzynarodowych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. W 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity (w 2022 roku) wzięło w nim udział aż 138 tysięcy osób. Festiwal prezentuje filmy poruszające wiele istotnych tematów, jak ekologia, przez polityka, psychologia, prawa człowieka, sztuka i popkultura czy relacje rodzinne.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u