Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej ,,EKOSFERA''

Autor: Łódzki UW 2023-03-05 09:11:18

W Gminie Czarnocin (powiat piotrkowski) oddano do użytku budynek, który w wyniku zastosowania najnowocześniejszych technologii, jest demonstracją wszelkich dostępnych ekologicznych rozwiązań w budownictwie.

W budynku zainstalowano: pompy ciepła, system rekuperacji (odzyskiwania ciepła), instalację fotowoltaiczną oraz oświetlenie LED z inteligentnym systemem zmieniającym natężenie światła do pory dnia.

Obiekt jest również wyposażony w system BMS (Building Management System) - jego zadaniem jest regulowanie klimatyzacji i dostawy mediów, w taki sposób by maksymalnie dużo ich zużycia zaoszczędzić.

Budynek został wzniesiony w technologii pasywnej, czyli zastosowano tam takie rozwiązania, które pozwolą oszczędzać energię. Chciałbym pogratulować władzom samorządowym, które odważnie sięgają po wsparcie finansowe, by realizować tak ważne, z punktu widzenia użyteczności publicznej, inwestycje

– powiedział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Wartość realizacji inwestycji to blisko 7 mln zł, z czego wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło ponad 2,3 mln zł. Reszta środków pochodziła ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ponad 4 mln zł) oraz budżetu gminy.

W budynku znajdą siedzibę Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Ponadto w Ekosferze znajdują się dodatkowo: duża wielofunkcyjna sala widowiskowa, sala konferencyjna, 2 mniejsze sale edukacyjne z przeznaczeniem na zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych oraz specjalne pomieszczenie, w którym dwa zespoły ludowe z Czarnocina będą mogły prowadzić swoje próby.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u