Przekazanie obowiązków dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: Lubelski UW 2023-03-11 09:29:18

Płk Zbigniew Krzyszczuk oficjalnie objął stanowisko dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Obowiązki przekazał ppłk Sławomir Miazga. Ceremonia odbyła się na terenie kompleksu koszarowego, przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie i przebiegła zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Gośćmi uroczystości byli wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

Nie wyobrażam sobie poczucia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach kryzysowych na terenie województwa lubelskiego bez tej pomocy, której doświadczyliśmy od Wojsk Obrony Terytorialnej od 31 grudnia 2019 roku do chwili obecnej. Ciągle chodzi za mną stwierdzenie: Co ja bym bez Was zrobił?

– mówił wojewoda lubelski.

Dziękuję za współpracę, pomimo, że to nie był zbyt długi czas. Dziękuję za tę kontynuację klimatu współpracy, który wypracowaliśmy z płk. Tadeuszem Nastarowiczem

– mówił wojewoda Lech Sprawka do ustępującego ze stanowiska ppłk. Sławomira Miazgi.

Jeżeli spojrzy Pan wstecz, nigdy nie doświadczy Pan pustki. Będzie tam cała sfera cywilna województwa lubelskiego, administracja rządowa, samorządowa, cała rzesza cywilna mieszkańców Lubelszczyzny, która kocha wojsko, jest mu wdzięczna i która prosi w każdej sytuacji o zabezpieczenie swojego poczucia bezpieczeństwa. Życzę wszystkiego najlepszego na nowej drodze oraz satysfakcji mierzonej wdzięcznością mieszkańców naszego województwa

– podkreślał Lech Sprawka, zwracając się z kolei do nowo powołanego dowódcy płk. Zbigniewa Krzyszczuka.

Nie chcę maszerować przed Wami, za Wami, z boku. Chcę iść z Wami, bo wiem, jaki zasób ludzki jest w tej Brygadzie. Ja Was znam i wiem, jaki potencjał w Was drzemie. Ten potencjał dobrze i z sukcesami rozwijał Wasz poprzedni dowódca płk Nastarowicz, który wdrażał nowe idee i ukierunkowywał Brygadę. Ten dowódca zostawił mi super miejsce

– mówił płk Zbigniew Krzyszczuk.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”

2 LBOT powstała na podstawie zaakceptowanej przez Ministra Obrony Narodowej 25 kwietnia 2016 r. „Koncepcji utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej (Etap I 2016-2017)”, Decyzji nr Z-7/MON Ministra Obrony Narodowej z 12 maja 2016 roku w sprawie sformowania Brygad Obrony Terytorialnej oraz Rozkazu nr Z-34/Org. Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z dnia 04.07.2016 r. w sprawie realizacji przedsięwzięć umożliwiających sformowanie Brygad Obrony Terytorialnej.

1 marca 2017 roku, podczas centralnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, minister obrony narodowej wręczył ówczesnemu dowódcy 2 LBOT płk Tadeuszowi Nastarowiczowi decyzję, na mocy której 2 LBOT otrzymała imię mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Brygada obchodzi swoje święto 24 maja – to data upamiętniająca największą bitwę partyzancką oddziałów „Zapory”, która rozegrała się pod Krężnicą Okrągłą na Lubelszczyźnie w 1944 roku.

Credo terytorialsa

  1. Jestem obywatelem, żołnierzem Wojska Polskiego
  2. Żyję tak, by zawsze być gotowym
  3. Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności
  4. Będę walczył niezłomnie, a przeciwności mnie nie złamią
  5. Będę wspierał i bronił rodaków, nawet gdy inni ich opuszczą
  6. Będę stał na straży wartości, o które walczyli moi patroni
  7. Nie pochwała i medal, a uznanie towarzyszy broni będzie moją nagrodą
  8. Honoru munduru i formacji zawsze bronił będę

© 2018 Super-Polska.pl stat4u