62 nowe samochody terenowe dla Straży Granicznej

Autor: MSWiA 2023-03-21 08:25:12

W poniedziałek, 20 marca br. minister Mariusz Kamiński odwiedził Podlaski Oddział Straży Granicznej. W trakcie pobytu w jednostce Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował o przekazaniu formacji 62 nowych samochodów terenowych. Szefowi MSWiA towarzyszyli wiceminister Błażej Poboży, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga oraz prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Codziennie udowadniacie Waszą znakomitą, wzorową służbą, pełną oporności i poświęcenia, że plany destabilizacji naszego kraju nie powiodą się. To dzięki Wam, funkcjonariuszom Straży Granicznej, polskie granice są bezpieczne

– powiedział podczas konferencji minister Mariusz Kamiński.

Chciałbym wyrazić słowa najwyższego uznania i szacunku, ale też podziękowania, w imieniu wszystkich polskich obywateli. To, co robicie, jest piękne, wielkie i niezwykle ważne dla naszego kraju

– dodał.

Minister Mariusz Kamiński przekazał, że nowe pojazdy przeznaczone są do służby patrolowej i będą wspierały funkcjonariuszy Straży Granicznej w ich codziennej służbie.

Po naszej uroczystości wszystkie samochody wyruszą na granicę wschodnią z Rosją, Białorusią i Ukrainą. To są granice dziś szczególnie chronione. Za naszą granicą, na Ukrainie, toczy się wojna. W Rosji i na Białorusi rządzą ludzie, rządzą politycy niechętni Polsce, wrodzy Polsce, których celem jest między innymi destabilizacja sytuacji w naszym kraju. Samochody te będą bardzo ważnym wsparciem dla ciężkiej służby naszych funkcjonariuszy

– powiedział.

Gen. dyw. SG Tomasz Praga podkreślił, że pojazdy będą naturalnym wsparciem dla zabezpieczenia granic z Rosją i Białorusią. Podziękował też funkcjonariuszom SG oraz wspierającym ich policjantom, żołnierzom Wojska Polskiego, strażakom z PSP i OSP za ich zaangażowanie w ochronę granic.

Polacy mogą czuć się bezpiecznie właśnie dlatego, że te wszystkie służby pełnią służbę zarówno na granicy, ale także na terytorium kraju

– podsumował komendant.

Podczas wydarzenia poinformowano, że na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej wyposażonej m.in. w systemy kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem stalowej zapory, zbudowanej w 2022 roku. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała ponad 200 km długości. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

Również na granicy z Rosją powstanie bariera elektroniczna o długości ok. 200 km. Obejmie ona swoim zasięgiem całą lądową granicę z obwodem kaliningradzkim, oprócz Mierzei Wiślanej – na tym odcinku już od kilku lat znajdują się bowiem elektroniczne urządzenia monitorujące.

Nowe pojazdy dla Straży Granicznej

Do Straży Granicznej trafią łącznie 62 pojazdy terenowe. Jak dotąd oddziały Straży Granicznej odebrały 56 samochodów, a pozostałe 6 pojazdów dostarczone zostaną do końca marca br.

Nowe samochody to auta marki Toyota Land Cruiser, a ich łączna wartość wynosi blisko 21,3 mln zł. Pozyskanie pojazdów zostało sfinansowane z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”. Zakup zrealizowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Pojazdy terenowe są używane przez Oddziały Straży Granicznej: Morski, Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański i Bieszczadzki. To tam wykorzystuje się blisko 78 proc. wszystkich samochodów terenowych, będących na wyposażeniu Straży Granicznej.

Nowe samochody są wyposażone w wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, które pozwolą wykorzystać potencjał auta w trudnych warunkach terenowych.

Pojazdy zostały przekazane do wszystkich oddziałów Straży Granicznej. Najwięcej trafi do Podlaskiego Oddziału SG (19 aut), Nadbużańskiego Oddziału SG (18 aut), Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG oraz Bieszczadzkiego Oddziału SG (po 10 pojazdów).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u