Laureaci Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

Autor: zstw szczecin 2023-03-26 09:50:34

W sobotę poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za działalność w 2022 roku. Nagrody są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego i jego tradycji. W tym roku przyznano je w dziewięciu kategoriach. Statuetki zostaną wręczone laureatom w sierpniu br.

REJS ROKU

Rejs dookoła Europy Szczecin – Grosseto - kapitan Mirosław Lewiński, siedem lat po rejsie dookoła świata śladami Władysława Wagnera w latach 2010-2015, na swoim jachcie „Ulysses”, ponownie wyruszył na wielką wyprawę. Tym razem celem rejsu jest Madagaskar. W pierwszym etapie, który rozpoczął się w sierpniu 2022 roku z Trzebieży dopłynął do Grosetto w Toskanii. Żeglował przez Kanał Kiloński, Morze Północne, Kanał La Manche, Zatokę Biskajską, Atlantyk, Cieśninę Gibraltarską, aby dotrzeć na Morze Śródziemne. Po drodze zawinął do portów na terenie Niemiec, Niderlandów, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Na Morzu Śródziemnym odwiedził wyspy: Majorkę, Korsykę, Sardynię, Giglio. Port docelowy pierwszego etapu - Grosetto w Toskanii, osiągnął w październiku 2022 roku.

ŻEGLARZ ROKU

Tomasz  Odzioba – znakomity żeglarz regatowy, startował w wielu regatach żeglarskich zajmując czołowe miejsca. W 2022 roku zdobywca: srebrnego medalu w największych regatach żeglarzy samotnych na Bałtyku – Silverrudder Challenge of the Sea (w grupie jachtów 30-35 stóp) i zwycięzca Międzynarodowych Regat o Puchar „Gryfa Pomorskiego” rozgrywanych na bałtyckiej trzystumilowej trasie (klasa ORC, Doublehanded). Ponadto zajął pierwsze miejsce w Regatach Unity Line (w grupie samotników) i czwarte miejsce w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o „Puchar Poloneza” (klasa ORC). W minionym roku uczestniczył także z powodzeniem w innych lokalnych regatach, zajmując czołowe miejsca.

REGATOWIEC ROKU

Joanna Cymerman i Małgorzata Górnisiewicz – zawodniczki klasy 420, są członkiniami Regatowej Reprezentacji Szczecina. Rok 2022 był dla nich najbardziej udanym sezonem: zdobyły 2. miejsce w Mistrzostwach Polski kobiet, 2. miejsce w rankingu Pucharu Polski kobiet oraz 3. miejsce w rankingu Pucharu Polski w klasyfikacji ogólnej w klasie 420. Zajęły także medalowe miejsca w zawodach o Puchar PZŻ, Puchar Gdyni i Puchar Pucka.

POPULARYZATOR ŻEGLARSTWA

Jacek Klimecki – dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Kultury w Dziwnowie, popularyzator żeglarstwa w Dziwnowie i regionie zachodniopomorskim. W latach 2003 - 2007 jako dyrektor MOSiK Dziwnów współorganizował Międzygminną Ligę OPTI. Jest organizatorem i głównym koordynatorem Festiwalu Gwiazd Sportu w Dziwnowie oraz organizatorem wielu imprez żeglarskich, w tym:  Mistrzostw Świata Seniorów i Juniorów w Klasie Laser (2014) i Mistrzostw Europy U21 w klasie Laser (2019). Od 2014 roku organizuje wszystkie edycje Laser Europa Cup Poland w klasie Laser. Współorganizator Mistrzostw Świata w klasie Optimist 2015. Co roku współorganizuje, jako przedstawiciel Gminy Dziwnów, regaty Unity Line, Puchar Dziwnowa w klasie Optimist oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist. Jest członkiem Komisji Współpracy Terytorialnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

NAGRODA KOTA UMBRIAGI

Liam Bernstein – to utalentowany niemiecki żeglarz regatowy startujący w klasie Optimist. W 2021 roku został mistrzem Niemiec juniorów i landu Mecklenburg-Vorpommern w kategorii Opti B. W kategorii Opti A osiągnął status członka kadry narodowej oraz zajął 10 miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach landu Mecklecburg-Vorpommern. W 2022 roku zakwalifikował się do Mistrzostw Niemiec w kategorii Opti A zajmując 101 miejsce na 269 startujących. Uczestniczył w regatach międzynarodowych, w tym w Mistrzostwach Polski w Dziwnowie (118 miejsce na 269 startujących). W zmaganiach żeglarskich reprezentuje miasto Greifswald i Pomorze Przednie.

WYDARZENIE ŻEGLARSKIE ROKU

Wystawa fotograficzna „Polsko-Ukraiński Zalew Szczeciński” – uroczyście otwarto ją w październiku 2022 roku, w Książnicy Pomorskiej. Zaprezentowano na niej fotografie wykonane przez dziewiętnastu młodych żeglarzy. Wspólnie przygotowali ją szczecińscy fotograficy Magda Kumor i Tomasz Seidler oraz  żeglarze. Przed rejsem fotograficy opowiedzieli uczestnikom „Polsko-Ukraińskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim”, jak wykonywać zdjęcia. Ze zgromadzonych materiałów powstała wystawa porejsowa. Pokazane zdjęcia są zapisem wspólnego czasu pod żaglami, ludzkich emocji, radości i razem spędzonego czasu. To czas przyjaźni polsko-ukraińskiej i żeglarskiej. W rejsie uczestniczyło 15 żeglarzy polskich i 10 ukraińskich. W lipcu 2022 roku wspólnie żeglowali oni po Zalewie Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej pod dowództwem kapitanów Jerzego Szwocha oraz Macieja Krzeptowskiego. 

ŻEGLARSKA NAGRODA SPECJALNA

Wilfried Erdmann – wybitny niemiecki żeglarz, urodzony na Pomorzu Zachodnim. Autor wielu książek o tematyce morskiej. W czasie swojej wieloletniej, żeglarskiej włóczęgi po świecie dotarł do większości mórz i przeciął wszystkie oceany. Kilkakrotnie opłynął kulę ziemską, w tym samotnie i bez zawijania do portów. Jako piąty żeglarz na świecie okrążył ziemię płynąc samotnie ze wschodu na zachód, i jako pierwszy, który dokonał tego w obu kierunkach

TRENER ROKU

Judyta Malinowska –  z żeglarstwem związana od ósmego roku życia; była zawodniczka w klasach Optimist, 420 i 470, wicemistrzyni Polski w klasie Optimist z 2007 roku. Absolwentka Akademii Morskiej na kierunku Nawigacja. Pracę trenera żeglarstwa rozpoczęła w 2014 roku w klubie UKS Barnim Goleniów. Obecnie trenerka sekcji klas dwuosobowych 420 i 29er w Centrum Żeglarskim, wiceprezes i trenerka w klubie UKS Barnim Goleniów, nauczyciel żeglarstwa w szkole Centrum Kształcenia Sportowego. W sezonie 2022 jej zawodniczki Joanna Cymerman i Małgorzaty Górnisiewicz zdobyły 2. miejsce w Mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich w kategorii juniorek i seniorek w klasie 420. W klasie Optimist trenerka Juliana Rynkiewicza, który zdobył czwarte miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Wyszkoliła wielu utytułowanych zawodników w klasie Optimist, którzy obecnie żeglują z sukcesami na większych jachtach regatowych.

NAGRODA L. MĄCZKI

Zygmunt Kowalski – znakomity kapitan jachtowy, członek Yacht Klubu Polski Szczecin, Klubu Kapitanów Jachtowych w Szczecinie, Klubu Żeglarzy Samotników, dziennikarz. Jeden z najwybitniejszych szczecińskich działaczy żeglarskich. Uczestnik wielu regat, w tym: Regat Samotnych Żeglarzy, Operacja Żagiel’76, 80, 82, Cutty Sark Tall Ships Races 1984. Wieloletni instruktor żeglarstwa w Centralnym Ośrodku Żeglarskim PZŻ w Trzebieży. Poprowadził około 100 rejsów pełnomorskich, w tym na harcerskim s/y „Totem” wokół Wysp Brytyjskich, przez Kanał Kaledoński - było to drugie przejście polskiego jachtu tą trasą (1969); przepłynął około 90 tysięcy mil morskich. W latach 1962-1976 związany ze szczecińskim  harcerstwem wodnym, współinicjator i koordynator budowy Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie.

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego i maja na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji; uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u