BRZEZIŃSCY UPAMIĘTNIENI W PRZEMYŚLU

Autor: Podkarpacki UW 2023-03-28 09:50:11

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński wraz z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim odsłonili dziś w Przemyślu tablicę upamiętniającą rodzinę Brzezińskich.

Uroczystość odbyła się przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu. Pamiątkowa tablica zdobi od dziś ścianę placówki, do której w latach 1935-1938 uczęszczał prof. Zbigniew Brzeziński, doradca prezydentów USA, ojciec ambasadora Marka Brzezińskiego.

Rozpoczynając uroczystość, minister Marek Kuchciński przypomniał sylwetkę Kazimierza, Tadeusza i Zbigniewa Brzezińskich. Wyraził także radość, że uroczystość odbywa się w obecności syna, wnuka i prawnuka uhonorowanych postaci, a jednocześnie ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Ambasador Mark Brzeziński w swoim wystąpieniu podkreślał osobiste związki z miastem.

– Każdy pobyt w Przemyślu to dla mnie fascynująca lekcja historii o tym, co mnie ukształtowało. Dzisiejsza uroczystość upamiętnia drzewo genealogiczne rodziny Brzezińskich – zaznaczył.

Ambasador wspomniał także, że w czasie młodzieńczych lat ugruntowała się u jego ojca miłość do Ojczyzny.

W tych wczesnych latach wykształcił miłość do Polski, która towarzyszyła mu przez całe życie. Nigdy nie przestał walczyć o Polskę, jednym z jego wielu osiągnięć były skuteczne wysiłki na rzecz poszerzenia NATO i przystąpienia Polski do tego sojuszu – zaznaczył Mark Brzeziński.

Wojewoda Ewa Leniart mówiła o punktach stycznych w polityce Polski oraz USA.

– Narody te łączy wyjątkowa miłość do niepodległości państwowej oraz wolności człowieka. Wspólne rozumienie niepodległości i wolności tych narodów pomimo że państwa dzielą ogromne odległości jest możliwe, dzięki temu iż w wielu przypadkach historię Polaków i Stanów Zjednoczonych połączył los – tak stało się w przypadku rodziny Brzezińskich. Polska rodzina, która niosła ogromny wkład w rozwój Rzeczpospolitej miała także swoje zasługi w kształtowaniu polityki Stanów Zjednoczonych – mówiła wojewoda.

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun mówił, że uroczystość jest właściwym uhonorowaniem dzieła i działalności rodziny Brzezińskich w Przemyślu. Podziękował też ambasadorowi za zaangażowanie amerykańskich organizacji w czasie kryzysu migracyjnego w ubiegłym roku.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było odsłonięcie tablicy poświęconej rodzinie Brzezińskich, którego wspólnie dokonali: minister Marek Kuchciński i ambasador Mark Brzeziński.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u