Światowy Dzień Zespołu Downa z Dziecięcym Graffiti

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2023-03-28 10:07:33

Marzec to dla społeczności osób z niepełnosprawnością wyjątkowy miesiąc. W związku ze Światowym Dniem Zespołu Downa, Stowarzyszenie Dziecięce Graffiti zorganizowało w Sali Bydgoskiego Marca ’81 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy uroczystość.

W uroczystości pod Patronatem Honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka udział wzięła Pani Teresa Giergielewicz, najstarsza w Polsce osoba z zespołem Downa, która kilka dni temu obchodziła 70. urodziny.

Dzisiaj ważny dzień 21 marca, symboliczna data, Światowy Dzień Zespołu Downa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzisiaj też jest pierwszy dzień wiosny. Dzień radosny, wyjątkowy, piękny. Wszyscy na tę wiosnę czekaliśmy po długich tygodniach i miesiącach i można powiedzieć, że wspaniale ją zaczynamy - od waszej obecności w murach Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

– powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który bardzo dziękował za obecność i za wybranie Urzędu Wojewódzkiego na miejsce tego wyjątkowego święta.

W imieniu księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka ksiądz Janusz Tomczak wręczył Pani Teresie Giergielewicz, najstarszej w Polsce osobie z zespołem Downa, dyplom uznania za „ubogacanie świata swoją obecnością oraz kształtowanie w sobie postawy prawdziwie chrześcijańskiej miłości” oraz Marii i Jerzemu Osowskim za „ofiarną opiekę nad siostrą Teresą Giergielewicz oraz kształtowanie w sobie postawy prawdziwie chrześcijańskiej”.

Poseł na Sejm RP Tomasz Latos powiedział, że wszyscy tutaj obecni doskonale wiedzą i rozumieją, jak ważny jest ten dzień.

Trzeba to podkreślać, mówić i świętować tak, jak dzisiaj - wspólnie z osobami z Zespołem Downa - i podkreślać, jak ważne są te osoby w życiu nas wszystkich. Są to osoby z pięknym sercem, dużą otwartością i miłością

– dodał.

Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacek Woźny dziękował za docenienie pracy akademików z UKW i zapewnił, że ta praca będzie ponawiana i poszerzana, oraz że pracownicy UKW zawsze będą służyć pomocą wszystkim potrzebującym.

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik gratulował organizacji tego wydarzenia i podkreślał, że wymagała ona wiele wysiłku organizatorów i uczestników.

Chciałbym wyrazić wielką nadzieję, że w naszym kraju w dalszym ciągu szanowane będzie życie ludzkie i prawo pozwalające na przychodzenie dzieciom niepełnosprawnym na świat

– mówił. 

Podczas uroczystości podziękowania w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka wręczył Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Nie zabrakło także podziękowań Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za zaangażowanie w podejmowanie działań na rzecz osób z Zespołem Downa.

W trakcie dzisiejszej uroczystości miała miejsce premiera innowacyjnego projektu - teledysku "Jestem", zrealizowanego przez Stowarzyszenie Dziecięce Graffiti oraz Spektakl Patriotyczny Zespołu Ludowego „Dziecięce Graffiti” z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u