Odznaczenia dla Alicji Kaszyńskiej

Autor: Świętokrzyski UW 2023-04-07 09:39:05

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wręczył odznaczenia dla Alicji Kaszyńskiej. Była łączniczka Armii Krajowej została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Kaszyńska otrzymała, za wybitne zasługi w działalności patriotycznej oraz na rzecz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Była łączniczka AK odznaczenie odebrała z rąk wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.

„Nietuzinkowa, konsekwentna to cechy charakteru, które zmuszają do tego aby takie odznaczenie otrzymać. Pani Alicja jest przykładem tego, że można być człowiekiem ideowym, który dalej zaszczepia te wartości. To świadczy o wielkości człowieka”- powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.

Alicja Kaszyńska otrzymała także odznaczenie za zasługi dla Niepodległej medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości oraz Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości.

Alicja Kaszyńska była łączniczką Armii Krajowej o pseudonimie Sarna. Brała udział w akcji "Burza". W 2020 roku otrzymała awans na stopień oficerski- porucznika Wojska Polskiego.

Przez wiele lat mieszkała w Warszawie. Po powrocie do Sandomierza, wyremontowała zabytkowy budynek, w którym otworzyła Dom Pracy Twórczej ALICJA. W tym miejscu, od blisko 40 lat, odbywają się wydarzenia kulturalne, wernisaże oraz spotkania autorskie. W spotkaniach uczestniczyli m.in. Jan Jakub Kolski, Konstanty Kulka, Olga Tokarczuk.

Alicja Kaszyńska urodziła się 29 marca 1924 roku w Sandomierzu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u