83. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2023-04-13 09:24:31

Z okazji 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w powiecie mogileńskim zorganizowano obchody podczas których wspominano jeden z najokrutniejszych aktów ludobójstwa w dziejach naszej Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się od występu dzieci z Młodzieżowego Ośrodka Specjalnego w Szerzawach, które przygotowały specjalny program upamiętniający trudną historię katyńskich ofiar i ich rodzin, która niesie za sobą wiele cierpienia i bólu.

Kolejnym miejscem, w którym oddano hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa był cmentarz w Mogilnie, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Katynia. Podczas uroczystości Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz złożył wieniec i zapalił znicz w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Odczytał również  list  od Premiera Mateusza Morawieckiego.

Obchody rocznic zbrodni katyńskiej mają dla polskiej pamięci i wrażliwości historycznej znaczenie szczególne. Odbywające się w całym kraju uroczystości - wśród nich organizowane przez Państwa w Mogilnie - są wyrazem hołdu, który składamy ofiarom sowieckiego mordu dokonanego w 1940 roku na blisko 22 tysiącach polskich obywateli wziętych do niewoli przez armię czerwoną lub aresztowanych przez NKWD. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą trwa krwawa wojna, refleksja o źródłach i konsekwencjach zbrodni katyńskiej zyskuje wymiar niezwykle aktualny i symboliczny(…)

– napisał premier.

Wojewoda także podkreślił wagę zbrodni, jakich dokonano na rozkaz Stalina, kiedy z rozmysłem zlikwidowano elitę II Rzeczypospolitej.

To krzewienie patriotyzmu i przypominanie o naszych bohaterach, którzy zostali brutalnie zamordowani w Katyniu przez Rosjan. Ta prawda miała być zapomniana, zakopana razem z nimi. Jesteśmy dwa dni po obchodach 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Kolejni nasi bohaterowie, na czele z panem prezydentem, pierwszą damą i ważnymi osobami państwa właśnie leciały tam, aby oddać hołd naszym bohaterom i zginęli pod Smoleńskiem.

Dzisiejsze uroczystości zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Rodziny Katyńskiej Ziemi Mogileńskiej.

Szczególne słowa wdzięczności kieruję na ręce Pana Prezesa i dla całego Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej Ziemi Mogileńskiej. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i patriotyzm, za to że trwacie na straży pamięci

- dodał wojewoda.

W uroczystościach wziął udział także Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, który podziękował za liczne przybycie na nekropolię mogileńską.

Kwiecień zawsze będzie się kojarzył z ludobójstwem katyńskim i jest kolejną datą po 17 września, gdzie nastąpiło rugowanie polskości na kresach wschodnich dawnej II RP. Mamy moralny obowiązek przypominać to Europie i światu. Mamy moralny obowiązek przypominać to najmłodszym

- powiedział burmistrz.

Pamięć poległych ofiar uczczono również  na cmentarzach w Gębicach przed tablicą pamiątkową i Strzelnie przy Pomniku Ofiar Katynia.

Katyń na zawsze pozostanie symbolem. Symbolem zbrodni i symbolem naszej wierności prawdzie, która nigdy nie może zostać zapomniana i zakłamana. Rodzina Katyńska Ziemi Mogileńskiej przystąpiła do ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, w ramach której w Strzelcach, Mogilnie, Gębicach i Strzelnie rozdawano guziki katyńskie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u