Niezwykłe dzieło powróciło na Święty Krzyż

Autor: Świętokrzyski UW 2023-04-13 09:28:07

W Poniedziałek Wielkanocny w bazylice na Świętym Krzyżu zaprezentowano unikatowe dzieło „Spicilegium”. W wydarzeniu wziął udział wojewoda Zbigniew Koniusz.

Spicilegium” to ponad 800 stronnicowy rękopis francuskiego benedyktyna Gerarda Lefebvre de Lassus, ostatniego bibliotekarza opactwa łysogórskiego, który w 1797 osiadł na Świętym Krzyżu uciekając przed Rewolucja Francuską. Łaciński tytuł „Spicilegium” można przełożyć na „Pokłosie” lub „Spichlerz”. Zawiera on uporządkowany spis tytułów, notatek i komentarzy do woluminów znajdujących się w ówcześnie największej bibliotece średniowiecznej Polski.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz docenił wiele czynników, jakie złożyły się na sukces poniedziałkowej premiery.

– Znaleźli się ludzie, którzy to dzieło odnaleźli oraz tacy, którzy zechcieli wesprzeć nowe jego wydanie, ale przede wszystkim chyba Duch Św. i modlitwa sprawiły, że ta chęć w nas jest, aby wracać do historii – powiedział wojewoda.

Wydarzenie uświetnił koncert organowy Pawła Wróbla oraz występ zespołu Echo Łysicy.

W 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej wojewoda wziął udział w Mszy świętej poprzedzającej promocję książki, sprawowanej w intencji oficerów pomordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, a także złożył kwiaty przy pamiątkowej tablicy znajdującej się wewnątrz bazyliki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u