Otwarcie punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie – konferencja z udziałem kierownictwa MSWiA

Autor: MSWiA 2023-04-21 08:41:00

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r. ministrowie Mariusz Kamiński i Bartosz Grodecki ogłosili uruchomienie punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył także prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera.

W przypadkach utraty ważności paszportu, zagubienia, kradzieży - w takich sytuacjach chcemy, aby państwo błyskawicznie rozwiązywało problemy naszych obywateli. Pomożemy osobom, które musiałyby rezygnować ze swoich planów związanych z wyjazdami urlopowymi

- powiedział minister Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA wyjaśnił, jak będzie wyglądała procedura dotycząca wyrobienia paszportu tymczasowego. 

Punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie paszportu. Tu na miejscu obywatel będzie mógł także zrobić zdjęcie do paszportu. Cała procedura będzie trwała około 15 minut

- dodał. 

Wiceminister Bartosz Grodecki dodał, że punkt na Lotnisku Chopina w Warszawie to projekt pilotażowy.

W związku ze spływającymi do MSWiA i wojewodów prośbami o przyspieszenie wydawania dokumentów paszportowych, postanowiliśmy otworzyć taki punkt pilotażowo na Lotnisku Chopina. Będziemy oceniać liczbę osób zainteresowanych i jeśli będzie taka potrzeba, będziemy działać elastycznie

– mówił wiceminister Bartosz Grodecki.

W konferencji uczestniczył także prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera, który podziękował kierownictwu MSWiA za inicjatywę. 

Chciałem podziękować Panom ministrom, że pozwalają nam zorganizować przestrzeń tak, aby odpowiadała ona na potrzeby pasażera. W zeszłym roku dowiedzieliśmy się o kilkuset przypadkach tego typu problemów z zaginionym, skradzionym, nieważnym dokumentem. Wraz z administracją publiczną dbamy o potrzeby obywateli i pasażerów

- powiedział prezes.

Punkt paszportowy i paszporty tymczasowe

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do złożenia wniosku konieczne będzie okazanie ważnego biletu lotniczego. Na miejscu, w punkcie sprawdzana będzie tożsamość osoby ubiegającej się o paszport tymczasowy i wykonane zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. 

Paszport tymczasowy będzie ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez rok), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego zostanie wygenerowany elektronicznie, a następnie podpisany przez wnioskującego na urządzeniu.

Paszport tymczasowy będzie wyrobiony w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna będzie zgoda obojga rodziców. 

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie.

Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego. 

Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie będzie możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

  • utracono/zapomniano paszportu/ dowodu osobistego, albo został on ukradziony; 
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Więcej informacji na temat paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie można znaleźć pod linkiem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u