Mierzeja Wiślana. Ćwiczenia taktyczne Zalew 23

Autor: Pomorski UW 2023-04-22 09:15:44

Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej - Port Morski Nowy Świat to obszar ćwiczeń taktycznych pod kryptonimem Zalew-23. Żołnierzy z 16 Dywizji Zmechanizowanej obserwował dziś Prezydent RP  i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, a także wojewoda pomorski Dariusz Drelich i wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

- Jesteśmy w porcie Nowy Świat na tak zwanym przekopie Mierzei Wiślanej. Ten odcinek drogi wodnej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Rzeczypospolitej (…) Sprawą podstawową jest doskonalenie umiejętności armii (…) Wnioski z tego ćwiczenia posłużą do dalszych działań – podkreślił prezydent.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami ZALEW-23, ma na celu prowadzenie działań w Zatoce Gdańskiej, rozpoznania granicy RP w rejonie Zalewu Wiślanego, reagowanie na zagrożenia hybrydowe we współdziałaniu z WOT, Policją i Strażą Graniczną.

Główny cel to „demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16 Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym”.

2500 żołnierzy
Ćwiczenie jest największym szkoleniem realizowanym przez dywizję w 2023 roku. Uczestniczy w nim  2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewina, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

16. Dywizja Zmechanizowana
 W skład 16. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia.  Od 2 grudnia 2019 r. dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Olsztynie. Jej dowódcą jest gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u