Otwarcie wystawy

Autor: Świętokrzyski UW 2023-04-25 08:13:07

W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie 24 kwietnia zainaugurowano wystawę „Ukraino – jesteśmy z Wami!”. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda Zbigniew Koniusz

Wernisaż wystawy odbył się w ramach zwieńczenia wspólnego projektu Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Do organizatorów wpłynęło ponad pół tysiąca prac plastycznych oraz literackich, dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży ze szkół średnich z województwa świętokrzyskiego.  

„Powód z jakiego się tutaj spotykamy jest niezwykle ważny. Odpowiedź na pytanie: Czy jesteśmy z Ukrainą i odpowiedź ta jest tylko teoretyczna. Dlatego, że tak na prawdę z Ukrainą jesteśmy zawsze. Odrobiliśmy pracę domową, jaką zadało nam życie. Jesteśmy za Ukrainą czyli jesteśmy za wolnością. Prace na wystawie są bardzo inspirujące i twórcze. Gratuluję, że tak pięknie zrealizowaliście założenia jakie organizator postawił przed Wami. Daliście część siebie w tych pracach”- powiedział wojewoda.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 80. rocznicy zagłady wsi Michniów, w której w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku okupanci Niemieccy dokonali mordu na mieszkańcach i doszczętnie spalili miejscowość. Patronat honorowy nad wystawą objął Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u