Szkoła Podstawowa w Turośni Kościelnej świętowała 100-lecie

Autor: Podlaski UW 2023-05-01 08:39:06

Piątkowa uroczystość była spotkaniem pokoleń ludzi tworzących szkołę w Turośni Kościelnej i stała się okazją do docenienia dorobku placówki. Tego dnia uczczono dwa jubileusze: 100-lecie istnienia szkoły oraz 50-lecie nadania jej imienia Stanisława Staszica. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Szkoła Podstawowa w Turośni Kościelnej powstała w 1920 roku, czyli zaraz po odzyskaniu niepodległości, kiedy to zorganizowano szkołę dwuklasową. Nauka odbywała się w wynajętym pawilonie. Dziś siedziba placówki to nowy budynek, wyposażony w nowoczesne urządzenia i technologie.

Gdy odradzało się polskie państwo, chciało odtworzyć polskie instytucji, w tym oczywiście polskie szkoły. Oczywistym było, że także w mniejszych miejscowościach - trochę sumptem społecznym, trochę z pomocą państwa zaczęły powstawać placówki edukacyjne – mówił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Na uroczystość przyszli m.in. dawni absolwenci, którzy wspominają, że uczyli się od poniedziałku do soboty, a niektórzy codziennie musieli chodzić nawet kilka kilometrów do szkoły.

Teraz do Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej należy podstawówka i przedszkole. W obu placówkach łącznie jest prawie 400 dzieci.

Szkoła Podstawowa w Turośni Kościelnej od 1973 roku nosi im. Stanisława Staszica

© 2018 Super-Polska.pl stat4u