Światowy Dzień Astmy

Autor: Mazowiecki UW 2023-05-03 08:52:37

2 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. Na świecie ponad miliard ludzi zmaga się z chorobami przewlekłymi dróg oddechowych. W samej Europie ponad 30 mln osób choruje na astmę, w Polsce około 4 mln.

Od 1998 roku, z inicjatywy organizacji medycznej, Globalnej Inicjatywy na Rzecz Astmy (ang. GINA), w pierwszy wtorek maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy.

Na świecie ponad miliard ludzi zmaga się z chorobami dróg oddechowych. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln - astmę. Te problemy dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży oraz nasilają się z wiekiem.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, zazwyczaj o podłożu alergicznym. Bardzo duży wpływ na przebieg tego schorzenia ma szereg czynników takich jak: palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska i nadużywanie alkoholu. 

Najczęstszymi objawami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, są duszności oraz kaszel. Szacuje się, że w Europie na astmę cierpi ponad 70 mln osób, a w Polsce ok. 10 proc. populacji, około 4 mln.

Astma jest chorobą nieuleczalną, ale dzięki nowoczesnej terapii i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Kaszel, świsty, uczucie duszności mijają, jeśli zastanie zastosowane odpowiednie leczenie.

Więcej informacji: https://pta.med.pl/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u