UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NARODOWEGO TRZECIEGO MAJA

Autor: MSWiA 2023-05-04 08:21:35

Dzisiaj w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w których uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie policjantów i pracowników Policji reprezentował I-szy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak. W wydarzeniach odbywających się na Placu Zamkowym udział wzięli Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak.

Święto Narodowe 3 maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 roku Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku.

Konstytucja 3 maja stanowiła wizję i program reform państwa polskiego. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto i ograniczyła przywileje szlacheckie. Ważnym rozwiązaniem było wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Konstytucja 3 maja stała się dla Polaków symbolem nowoczesnego myślenia o państwie i odpowiedzialności za jego losy. Jest dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Pierwsza polska Konstytucja została uchwalona 232 lata temu na Zamku Królewskim w Warszawie.

_______________________________________________________________

Foto: Marek Borawski / KPRP,

podkom. Rafał Rutkowski / KSP,

Służba Ochrony Państwa

© 2018 Super-Polska.pl stat4u