100-lecie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce

Autor: Podlaski UW 2023-05-07 09:04:31

Jej pierwszą siedzibą był budynek poniemieckiego kina. Spalona prawdopodobnie przez komunistów, odbudowana z inicjatywy mieszkańców - katolicka parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce obchodziła w środę (3.05) stulecia istnienia. Dziś liczy ponad cztery tysiące wiernych, którzy mieszkają w Hajnówce i 30 okolicznych wsiach. W jubileuszowej uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier Jacek Sasin oraz wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska, którzy upamiętnili tego dnia także 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta celebrowana pod przewodnictwem bp. diecezji drohiczyńskiej Piotra Sawczuka. Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii historię wspólnoty parafialnej przybliżył ks. prał. Zbigniew Rostkowski, a przy wejściu do świątyni biskup, wicepremier Jacek Sasin oraz burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak odsłonili tablicę pamiątkową. Miejscowy proboszcz ks. prał. Zbigniew Niemyjski oraz przedstawiciele parafii powitali przybyłych gości.

Dzisiejsza, ważna dla hajnowskiego parafianina, data ma też wyjątkowe miejsce w sercu każdego Polaka, bowiem 232 lata temu przyjęto uchwałę Sejmu Wielkiego ustanawiającą Konstytucję, która stanowiła krok milowy w dziejach naszego państwa. (...) 3 Maja Kościół Katolicki w Polsce obchodzi również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i nawiązuje do dwóch innych ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej. (...) Oficjalnie święto obchodzone jest od 3 maja 1923 r. Dokładnie w tym samym czasie nastąpiło erygowanie hajnowskiej parafii. 3 Maja w Hajnówce ma zatem dużo szerszy wymiar doczesny oraz duchowy, zespala dzieje polskiego narodu i Kościoła na przestrzeni ostatnich wieków

- napisał wojewoda podlaski w liście skierowanym do uczestników jubiluszowej uroczystości w Hajnówce, który odczytała wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.

Jubileusz stulecia erygowania Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce to szczególny czas wdzięczności Bogu za dar wspólnoty. To także doskonały moment do podziękowań wszystkim, których zaangażowanie i praca pozwalają nam cieszyć się dzisiaj tą doniosłą Rocznicą. Wszystkim Uczestnikom Uroczystości jubileuszowych życzę, by doświadczyli pokoju i miłości w sercach, jedności oraz wszelkich darów i owoców Ducha Świętego

- napisał również wojewoda.

List gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Hajnowska wspólnota parafialna do uroczystości jubileuszowych przygotowywała się poprzez trwające kilka tygodni misje, którym przewodniczył ks. Sylwester Fiećko SAC. Z tej okazji na placu przykościelnym stanął pamiątkowy krzyż. Jego poświęcenia dokonał bp Piotr Sawczuk. Zarówno pod krzyżem, jak i przed pomnikiem św. Jana Pawła II, złożono kwiaty. Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe oddało trzy salwy armatnie.

Wiwat Maj, 3 Maj!

Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Hajnówce w uroczystym pochodzie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Konstytucji 3-go Maja w parku miejskim. Nie zabrakło tam okolicznościowych przemówień oraz złożenia wieńców i zniczy.

Wicepremier Jacek Sasin, nawiązując do dorobku Konstytucji 3 Maja, powiedział, że konstytucja ta była inspiracją do budowy nowoczesnego państwa i dziś w takim nowoczesnym kraju żyjemy. Polska jest w UE i NATO, jest krajem bezpiecznym, ale nie można zapomnieć, że to bezpieczeństwo nie jest czymś danym na zawsze, co pokazuje sytuacja za wschodnią granicą, a bezpieczeństwo trzeba wzmacniać.

Finał jubileuszowych uroczystości odbył się w hajnowskim amfiteatrze, gdzie zorganizowano Piknik Rodzinny.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u