Polsko-mołdawskie ćwiczenia Policji #MisjaMołdawia – zakończone

Autor: MSWiA 2023-05-10 08:51:26

We wtorek, 9 maja br. w Kiszyniowie zakończyły się kilkudniowe ćwiczenia jednostek policyjnych z Polski i Mołdawii. Głównym celem ćwiczeń było zdobycie przez naszych mołdawskich partnerów, nowych doświadczeń w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa podczas organizacji ważnych wydarzeń międzynarodowych z udziałem zagranicznych delegacji. Na zakończenie wspólnych działań funkcjonariusze specjalnych pododdziałów Policji obydwu państw symbolicznie odbyli lot polskim helikopterem Black Hawk nad Wielkim Placem Zgromadzeń w Kiszyniowie prezentując flagi mołdawską i Unii Europejskiej.

Nad Kiszyniowem z kończącego ćwiczenia policyjnego Black Hawka dumnie powiewają dziś dwie flagi: Mołdawii i Unii Europejskiej. To wyraz poparcia dążeń Mołdawii do pełnego uniezależnienia się od Rosji i europejskich aspiracji naszych mołdawskich partnerów

– powiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Do słów ministra odniosła się Minister Spraw Wewnętrznych Mołdawii Ana Revenco, która podziękowała za symboliczne poparcie dla działań mołdawskiego rządu. 

Z okazji Dnia Europy świętujemy jedność i koleżeństwo, wywieszając flagi Mołdawii i Unii Europejskiej nad stolicą. Dziękuję ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu za możliwość, jaką mieli nasi koledzy, aby uczyć się w ramach wzajemnego szacunku i uznania. 

Polsko-mołdawskie ćwiczenia

Od kilku dni w Mołdawii przebywała 11 osobowa grupa funkcjonariuszy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP. Dzielili się oni swoimi doświadczeniami oraz szkolili funkcjonariuszy oddziału specjalnego mołdawskiej Policji „FULGER”.  

Doświadczenie i wiedza przekazana przez polskich policjantów, może okazać się szczególnie przydatna w kontekście planowanego na czerwiec Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej organizowanego właśnie w Mołdawii. 

Dzięki naszym kolegom z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i lotnikom z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP zdobyliśmy nowe doświadczenia i zupełnie nowe umiejętności. Mam nadzieję, że to początek stałej współpracy między naszymi jednostkami

– podkreślił dowódca oddziału specjalnego mołdawskiej Policji FULGER

Uczestnicy ćwiczeń brali udział w szkoleniach strzeleckich z bronią krótką i długą. Omawiali oni również taktyki działań bojowych, ochrony osób, w tym VIP-ów, a także scenariusze reagowania na sytuacje kryzysowe podczas przemieszczania się pojazdów z tymi osobami. 

Z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk, pod czujnym okiem instruktorów z CPKP "BOA" mołdawscy policjanci ćwiczyli też desant i ewakuację w przyziemieniu, a w dalszej kolejności w lekkim zawisie i z wykorzystaniem technik linowych. Stopień trudności zmieniał się z każdym zaplanowanym ćwiczeniem. Wszystkie scenariusze były dokładnie przygotowane i uwzględniały różne, potencjalnie możliwe sytuacje działań kontrterrorystycznych.

Kilkudniowe warsztaty szkoleniowe zakończyło uroczyste wręczenie certyfikatów mołdawskim funkcjonariuszom jednostki FULGER oraz defilada pododdziałów.

Dzięki wspólnym ćwiczeniom jesteśmy lepiej przygotowani do walki z naszym wspólnym wrogiem: terrorystami i innymi przestępcami. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy Was poznać i móc ramię w ramię przez te kilka dni szkolić się. Dziękuję dowódcy jednostki FULGER za bardzo ciepłe przyjęcie w Mołdawii i otwartość

– mówił podczas uroczystego zakończenia warsztatów koordynator ćwiczeń z „BOA”.

Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii

© 2018 Super-Polska.pl stat4u