Wystawa „Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej”

Autor: Mazowiecki UW 2023-05-10 08:59:08

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarto wystawę poświęconą zmarłym biskupom diecezji radomskiej oraz wybranym biskupom pochodzącym z ziemi radomskiej. Na zaproszenie Dyrektora Muzeum Leszka Ruszczyka w uroczystości wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Podczas wernisażu artysta fotografik Wojciech Stan został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wystawa „Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej” poświęcona jest zmarłym biskupom diecezji radomskiej, a także wybranym biskupom pochodzącym z ziemi radomskiej, którzy na przestrzeni stuleci zapisali się w historii Kościoła w Polsce oraz dziejach naszego kraju. Na ekspozycji zaprezentowane zostały artefakty związane z wybitnymi i zasłużonymi duchownymi, a także fotografie oraz fragmenty filmów. Zwiedzający będą mieli możliwość poznania bliżej sylwetek niezwykłych kapłanów oraz ich dokonań i zaangażowania w sprawy Kościoła i Ojczyzny. Kuratorem wystawy jest ks. Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków.

Zbiory ks. Jana Wiśniewskiego, które wikariusz przekazał radomskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na początku XX wieku, dały początek funkcjonowaniu Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W 2023 roku przypada 80. rocznica śmierci ks. Jana Wiśniewskiego oraz setna rocznica funkcjonowania Muzeum. Z tej okazji placówka postanowiła uczcić pamięć o ks. Wiśniewskim i radomskich duchownych, którzy przyczynili się do rozwoju Radomia i okolic.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u