Konferencja Prezesa Rady Ministrów RP w Poznaniu ws. zaostrzenia przepisów antyprzemocowych

Autor: Wielkopolski UW 2023-05-12 09:05:30

Podczas konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt omówili kwestie zaostrzenia przepisów antyprzemocowych.

Odniesiono się także do zabójstwa małego Kamila z Częstochowy oraz ataku nożownika w domu dziecka w Tomisławicach.

- Wzmocniliśmy walkę z przemocą ekonomiczną, z cyberprzemocą. Jednak to, co dotknęło tego małego, biednego Kamilka jest jeszcze kolejnym, wielkim wstrząsem i wielkim apelem. Apelem do wszystkich nas, do wszystkich Polaków, aby być czujnym też, aby patrzeć czy wokół nas nie dzieje się krzywda drugiemu człowiekowi – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji premier poinformował, że polecił ministrowi sprawiedliwości bardzo pilne zajęcie się tematem podwyższenia kar za znęcanie się nad dziećmi.

- Nie ma przyzwolenia na znieczulicę, gdy drugi człowiek jest krzywdzony. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego doszło do tragedii, jaką jest śmierć Kamilka. Instytucje zadziałały, ale sąd nie podjął decyzji, by dziecko skierować do pieczy zastępczej – powiedziała natomiast minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że znowelizowana została już ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która wprowadza też zmiany dotyczące bezpieczeństwa, a także ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - teraz "o przeciwdziałaniu przemocy domowej" - by nie stygmatyzować rodziny.

- Zmiana jest rewolucyjna, wprowadziliśmy wiele ważnych przepisów, które mają oddziaływać nie tylko na osoby, które przemocy doznają, ale też na tych, którzy tę przemoc stosują. Przyjęcie nowych przepisów było niezbędne i konieczne. Rozszerzyliśmy m.in. katalog osób objętych ochroną antyprzemocową na byłych partnerów, byłych małżonków. Bez względu na to czy zamieszkują ze sobą – mówiła wiceminister Anna Schmidt.

W ramach wizyty w Poznaniu premier był także gościem pierwszego dnia kongresu Impact’23 - najważniejszego wydarzenia branży gospodarczo-technologicznej w Europie środkowo-wschodniej. W rozmowie z Martinem Sandbu z Financial Times premier mówił m.in. o zagrożeniach dla bezpieczeństwa Polski i Europy ze strony Rosji i Chin, transformacji energetycznej, a także inwestycjach sektora IT w Polsce.

Premier spotkał się także z amerykańskimi żołnierzami w Camp Kościuszko. Jest to kompleks wojskowy im. gen. Tadeusza Kościuszki, gdzie stacjonują wojska USA. Obecnie przebywa tam około 560 żołnierzy oraz personel cywilny.

Zwieńczeniem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, ministrem ds. Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anną Schmidt, wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz posłem na Sejm RP dr Bartłomiejem Wróblewskim.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u