Upamiętniono kolejnych bohaterów Armii Krajowej

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2023-05-13 09:22:02

Tablicę „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto dziś na grobach śp. Adeli Grzeszczuk i śp. Tadeusza Grzeszczuka na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacek Tarczewski, przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz harcerstwa.

W ceremonii uczestniczyła też córka śp. państwa Adeli i Tadeusza Grzeszczuków – Hanna Grzeszczuk-Brendel.

Wicewojewoda Radosław Kempinski przypomniał, że AK-owcy byli brutalnie zwalczani zarówno przez niemieckiego, jak i sowieckiego okupanta. Tragedia byłych żołnierzy AK trwała również po wojnie, kiedy władzę przejęli komuniści pod patronatem Związku Sowieckiego.

AK-owcy byli prześladowani, szykanowani i piętnowani. Dlatego dziś, w wolnej Polsce, mamy obowiązek oddania hołdu ich bohaterstwu i poświęceniu. Niech tabliczka na Ich grobie świadczy o naszej wdzięczności za Ich służbę Ojczyźnie

– powiedział.

Pełnomocnik Wojewody Jarosław Jakubowski zaznaczył, że porównując funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego na Pomorzu z polską partyzantką na terenie innych ziem wcielonych do Rzeszy czy w Generalnym Gubernatorostwie, szczególnie należy docenić postawę konspiratorów.

Każda próba walki z okupantem motywowana poczuciem patriotyzmu, podjęta zwłaszcza w realiach pomorskich, zasługuje na pamięć i szacunek

– podkreślił.

Adela i Tadeusz Grzeszczuk, mimo młodego wieku zaangażowali się w działalność konspiracyjną Armii Krajowej. Adela Grzeszczuk, pseudonim Róża, Słoneczko, była żołnierzem AK w Hrubieszowie. Tadeusz Grzeszczuk, pseudonim Tygrys, należał do ZWZ-AK na terenie Okręgu Lwów ZWZ-AK.

Oznaczanie mogił jest elementem kampanii Wojewody Kujawsko-Pomorskiego pn. „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej” – w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u