Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Rzeszowie

Autor: MSWiA 2023-05-19 09:03:07

W czwartek 18 maja 2023 r. w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego JE ks. bp Jana Wątroby z udziałem kapelana krajowego strażaków ks. st. bryg. dr. Jana Krynickiego oraz kapelanów służb mundurowych i kapelanów Państwowej Straży Pożarnej.

Po Eucharystii, na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęto złożeniem meldunku i przeglądem pododdziałów. Meldunek przyjął zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny.

„Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do podziękowania strażakom za ofiarną i efektywną służbę, za ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują bez względu na własne bezpieczeństwo. Każdego dnia udowadniamy, że jesteśmy ludźmi, dla których dobro innego człowieka jest na pierwszym miejscu". - powiedział w inauguracyjnym przemówieniu podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

"Dzięki tej ciężkiej pracy i poświęceniu, społeczeństwo darzy nas sympatią i widzi w nas swoich autentycznych sprzymierzeńców, na których może liczyć w każdej sytuacji. Jest to powód do naszej dumy i satysfakcji. Szczególne gratulacje składam wszystkim, którym przyznane zostały odznaczenia i awanse. Niech te wyróżnienia będą mobilizacją do dalszej sumiennej służby" - dodał nadbryg. Babiec.

Uroczystość była okazją do uhonorowania medalami, odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało 125 podkarpackich strażaków.  Jak podkreślił w swojej wypowiedzi nadbryg. dr inż. Adam Konieczny : „ Znajdujemy się w miejscu szczególnym, bo to miejsce, nie tylko przez ostatni rok, ale przez kilka lat, jest na ustach nie tylko Polski ale Europy, całego świata. Nie tak dawno, jak przedwczoraj, będąc w Sztokholmie podczas narady dyrektorów generalnych ochrony ludności ciągle mówiło się o Podkarpaciu. Dlatego cieszę się bardzo, że mogę przede wszystkim podziękować w dniu naszego patrona, świętego Floriana, przede wszystkim wam wszystkim strażakom ochotnikom, strażakom Państwowej Straży Pożarnej za tą ciężką służbę, za ciężką pracę która była wykonana w ciągu tego ostatniego roku, to wy byliście na ustach wszystkich ”.

Spotkanie ze strażakami to doskonała okoliczność, by podziękować wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną służbę. Słowa wdzięczności zostały także skierowane do pracowników cywilnych komend, emerytowanych strażaków oraz przedstawicieli służb i instytucji za okazywaną pomoc i ogromną życzliwość kierowaną pod adresem podkarpackich strażaków.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe i kompanie honorowe Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci.

Apel swoją obecnością uświetnili także: parlamentarzyści ziemi podkarpackiej na czele z posłem do Sejmu RP Zbigniewem Chmielowcem, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, przedstawiciele władz samorządowych, komendanci i dowódcy służb mundurowych, emerytowani komendanci wojewódzcy PSP, księża kapelani straży pożarnej i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących z naszą formacją.

 

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Marcin Betleja KW PSP Rzeszów

© 2018 Super-Polska.pl stat4u