900 osób skorzystało już z punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie

Autor: MSWiA 2023-05-21 10:27:40

W pierwszym miesiącu od uruchomienia punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie skorzystało już z niego 900 obywateli. Punkt cieszy się dużym zainteresowaniem, a każdego dnia wydawanych jest średnio 50 paszportów tymczasowych.

20 kwietnia br. minister Mariusz Kamiński i wiceminister Bartosz Grodecki ogłosili uruchomienie punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do tej pory dzięki tej inicjatywie można było pomóc wielu osobom, które mimo zaplanowanej podróży, nie posiadały ważnego paszportu. 

Dzięki sprawnej obsłudze paszportowej udało się pomóc m.in. w wyjeździe rodziców na obronę pracy doktorskiej syna czy wyjeździe na ślub przyjaciółki. W punkcie tymczasowy paszport wyrobili również: małżeństwo, które na rocznicę ślubu dostało od dzieci prezent w postaci zagranicznej wycieczki oraz syn, który w prezencie urodzinowym od rodziców, dostał wyjazd turystyczny.  

Punkt paszportowy i paszporty tymczasowe

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. 

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

  • utracono/zapomniano paszportu/ dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Więcej informacji na temat paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie można znaleźć pod linkiem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u