Śląskie obchody Dnia Strażaka

Autor: MSWiA 2023-05-21 10:31:41

W piątek 19 maja 2023 r. w Świętochłowicach odbył się uroczysty apel z okazji śląskich obchodów Dnia Strażaka, połączony z nadaniem i przekazaniem sztandaru Komendzie Miejskej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach. W wydarzeniu wziął udział zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztof Hejduk.

Uroczysty apel, w którym uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy cywilni PSP na czele z śląskim komendantem wojewódzkim nadbryg. Jacekiem Kleszczewskim oraz druhowie OSP, przedstawiciele urzędów i instytucji współpracujących rozpoczęty został złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości zastępcy komendanta głównego PSP. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu przybyłych gości i uczestników uroczystości powitał Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach bryg. Piotr Skóra.

Szczególnym elementem uroczystości było nadanie sztandaru Komendzie Miejskej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach. Po uroczystym odczytaniu aktu ufundowania, honorowi goście oraz osoby szczególnie zaangażowane w jego nadanie wbiły symboliczne gwoździe w drzewiec a następnie dokonały wpisu się do księgi pamiątkowej. Aktu poświęcenia sztandaru w Świętochłowicach dokonał biskup dr Marian Niemiec w asyście kapelanów Straży Pożarnej.

Przekazania w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonał zastępca komendanta Głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk po czym Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach dokonał prezentacji sztandaru.

Następnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych, odznak MSWiA i OSP, aktów nadania wyższych stopni służbowych, dyplomów Komendanta Głównego PSP oraz nagród Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego, Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Zastępca komendanta głównego PSP podczas uroczystości zwracając się do uczestników uroczystości powiedział:

Podczas wojewódzkiego Dnia Strażaka rzeczą najważniejszą, która może spotkać jednostkę jest wręczenie sztandaru. Bóg, Honor, Ojczyzna to widnieje na sztandarze i to zobowiązuje do dalszego rozwoju i działania jak największego, jak najlepszego dla lokalnej społeczności (...) Korzystając z okazji i w imieniu komendanta głównego generała brygadiera Andrzeja Bartkowiaka chciałem Wam bardzo serdecznie podziękować za to co robicie na co dzień…dziękuję Wam bardzo za to, za ten trud i wysiłek...".

(...) Z tego miejsca chciałem też bardzo podziękować samorządowcom. Bez prezydentów, burmistrzów, wójtów bez Waszego wsparcia nie byłoby możliwości dokonania montażu finansowego na zakupy nowego sprzętu. Serdecznie dziękuję i chylę czoła przed państwem...".

(...) Gratuluję wszystkim odznaczonym wyróżnionym awansowanym na wyższe stopnie służbowe. W tym roku odznaczeń i wyróżnień było stosunkowo dużo. Świadczy o tym jak rząd polski jak Pan Prezydent docenia naszą służbę i codzienną pracę na rzecz społeczności. Dziękuję bardzo. Proszę przekazać również życzenia najbliższym, żonom, mężom, rodzinom.  Dziękuję bardzo,  niech Święty Florian i mój imiennik Święty Krzysztof prowadzi nas na co dzień. Wszystkiego Najlepszego".

Zastępca komendanta głównego PSP korzystając z okazji udziału w uroczystych obchodach Dnia Strażaka na śląsku wizytował Komendę Miejską w Bytomiu. Podczas spotkania ze strażakami zapoznał się z warunkami ich pracy i służby oraz podziękował za zaangażowanie i poświecenie w działaniach rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnej.

Opreacowanie: Wydziała Prasowy KG PSP

Zdjęcia: KW PSP w Katowicach, kpt. Tomasz Banaczkowski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u