Premier RP w Morskim Porcie Gdynia o zbożu

Autor: Pomorski UW 2023-05-23 09:03:47

Od wizyty w Morskim Porcie Gdynia rozpoczęła się wizyta Premiera RP Mateusza Morawickiego na Pomorzu. Towarzyszył mu wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Głównym tematem wystąpienia było zboże z Ukrainy. – Mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją na rynku zbóż - zarówno z perspektywy sprzedającego, ale także możliwości eksportowych na cały świat. W jednym czasie dochodzi do zawirowań na wielu rynkach  - powiedział premier.

Rynek zbóż drży w posadach, potężne susze dotykają Hiszpanię i Portugalie, Włochy walczą z powodzią, grozi nam blokada Morza Czarnego. Znowu towarzyszy nam trwoga o to, co będzie z północną Afryką i bliskim wschodem. Na rynku polskim mamy szczególną sytuację, ze względu na korytarze solidarnościowe, mamy w tym momencie sporo zboża do wyeksportowania, ale rząd nie siedzi z założonymi rękoma, w momencie, kiedy kryzys się rozpoczął, zaczęliśmy rozbudowę naszych możliwości eksportowych, logistycznych i transportowych – mówił.

Premier podkreślił, że rząd pracuje nad tym, aby rolnicy mogli sprzedać zboże. - Aby tak się stało, my po naszej stronie zagwarantowaliśmy cenę, która jest ceną powyżej kosztów wytwarzania. To jest te 1400 zł za tonę pszenicy, o której wiele razy mówiliśmy (…). To kluczowe dzisiaj na rynku rolnym i działamy dopóki nie doprowadzimy do tego, aby to zboże w wystarczającej ilości mogło wyjechać z Polski . Dziś możliwości eksportowe i skupowe wewnątrz kraju są zapewnione, a cena dla rolnika jest opłacalna – zaznaczył.

W konferencji udział wziął również wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
– Potwierdzając słowa premiera, jeśli chodzi o zdolności przeładunkowe w naszych portach, to szacujemy je na około milion ton w przeładunku miesięcznym, a więc tyle zboża i innych produktów "agro" jesteśmy w stanie wywieźć – powiedział wiceminister.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u