Odsłonięcie pomnika ofiar narodowości romskiej zamordowanych w Tarnogrodzie

Autor: Mazowiecki UW 2023-05-25 08:12:51

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wziął udział w uroczystości poświęcenia pomnika nieznanych z imienia i nazwiska 22 osób narodowości romskiej, a także 2 nienarodowych dzieci, zamordowanych przez nazistów w maju 1942 roku w Tarnogrodzie. Uroczystość odbyła się 19 maja br. w miejscowości Prostyń w Gminie Małkinia Górna.

Na cmentarzu parafialnym przy Parafii Rzymskokatolickiej Trójcy Przenajświętszej odbyło się uroczyste poświęcenie grobu nieznanych z imienia i nazwiska 22 osób narodowości romskiej (8 mężczyzn, 3 kobiet, 3 prawdopodobnie kobiet oraz 8 dzieci), a także 2 nienarodzonych dzieci. Ofiary zostały zamordowane przez niemieckich nazistów w maju 1942 roku w Tarnogrodzie. List od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek odczytał Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski.

Następnie na terenie Muzeum Treblinka – Niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy (1941-1944) nastąpiło złożenie wieńców przed pomnikiem upamiętniającym Romów i Sinti zamordowanych w Treblince.

Tego samego dnia w Muzeum Treblinka odbyła się konferencja nauka na temat upamiętnienia Zagłady Romów.

Organizatorem uroczystości był Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u