Polski rząd wspiera suwerenność Mołdawii

Autor: MSWiA 2023-06-02 09:25:43

W związku z koniecznością wzmocnienia proeuropejskiego rządu w Kiszyniowie oraz zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego, minister Mariusz Kamiński, w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu MSW Mołdawii sprzętu i wyposażenia, w tym broni i amunicji, a także m.in. hełmów, kamizelek taktycznych oraz kompletów ochronnych. To kolejna już pomoc ze strony Polski na rzecz bezpieczeństwa Mołdawii.

Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia! Dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu (2 Herculesy i 4 samoloty CASA) broni, amunicji i wyposażenia od służb podległych MSWiA

– podkreślił minister Mariusz Kamiński.

Polska już od dawna aktywnie angażuje się w pomoc na rzecz utrzymania niepodległości Mołdawii. Na początku maja br. w Kiszyniowie odbyły się wspólne ćwiczenia policyjnych jednostek kontrterrorystycznych z Polski i Mołdawii. Na zakończenie tych działań funkcjonariusze specjalnych pododdziałów Policji obydwu państw symbolicznie odbyli lot polskim helikopterem Black Hawk nad Wielkim Placem Zgromadzeń w Kiszyniowie, prezentując flagi mołdawską i Unii Europejskiej. Wydarzenie to miało miejsce 9 maja, który jest obchodzony jako Dzień Europy. Stanowiło ono wyraz naszego poparcia dla dążeń Mołdawii do pełnego uniezależnienia się od Rosji.

W ramach wspierania proeuropejskiego rządu w Mołdawii, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął także decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną Ilana Şora, lidera prorosyjskiej Partii ŞORA (dawniej Społeczno-Politycznego Ruchu Równości). W Mołdawii Ilan Şor jest poszukiwany listem gończym. Odpowiada on także za organizację prorosyjskich demonstracji ulicznych, prowadzących do destabilizacja sytuacji w tym kraju.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u