Ogłoszenie wyników pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Autor: Mazowiecki UW 2023-07-16 09:41:45

„To jest program dzięki któremu polityka wygląda tak jak powinna - realizuje dobro publiczne i piękno, które jest zaklęte w polskich zabytkach. W zabytkach zaklęta jest również pamięć i tradycja. Zabytki emanują pięknem, a pamięć i piękno budują wspólnotę, naszą polską wspaniałą Ojczyznę” – powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, podczas której zostały ogłoszone wyniki pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Ponad 265,6 mln zł otrzymają samorządy z województwa mazowieckiego na realizację 428 projektów.

Ponad 2,5 miliarda złotych zostało przyznanych na realizację ponad 4 800 zadań w ramach I etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W ramach programu finansowane są obiekty posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

Minister kultury poinformował, że szczegółowe decyzje dotyczące wyników naboru będą dziś ogłaszane w całej Polsce.

Łącznie to jest 4807 projektów. To pierwszy etap, a w ciągu kilku tygodni będą rozstrzygnięcia w drugim etapie. Planowaliśmy trzy miliardy złotych, a będzie ponad trzy miliardy w trzy lata na polskie zabytki. To jest zupełnie przełomowe działanie, gdyż my nie tylko mówimy, ale działamy i jesteśmy wiarygodni – przekazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury wskazał, że istotnymi kryteriami wyboru projektów są wartość zabytkowa oraz kwestia oddziaływania społecznego, stąd w programie znalazły się budynki zabytkowe użyteczności publicznej.

W pierwszym etapie złożono ok. 20 tys. projektów, na ponad 11 miliardów złotych. Wybrane zostały obiekty, które są bardzo ważne dla społeczności i instytucji lokalnych. To jest renowacja zabytków, które są blisko ludzi – zaznaczył minister kultury. 

Szef resortu kultury przypomniał, że w ciągu ostatnich 8 lat budżet ministerstwa został zwiększony o ponad 100%, dzięki czemu w obszarze ochrony zabytków, w ramach ministerialnego programu „Ochrona zabytków”, w ciągu ostatnich 8 lat zostało zrealizowanych 5800 projektów, za kwotę 1 mld 250 milionów złotych.

Nasi poprzednicy na zabytki wydawali w ciągu roku 80 mln zł w skali państwa. My wydajemy w regularnych programach ok. 250 mln, a ponadto premier Mateusz Morawiecki przeznaczył dodatkowe środki na zabytki i kulturę z rezerwy. To jest naprawdę duży skok do przodu, nieporównywalny z tym, co było kiedyś – dodał prof. Piotr Gliński.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.

Środki mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2 proc.

Wnioski mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w jednej z trzech kategorii:

  • do 150 000 zł,
  • do 500 000 zł,
  • do 3 500 000 zł

Lista beneficjentów I etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków https://www.gov.pl/web/premier/rzadowy-program-odbudowy-zabytkow

Materiały

Rządowy Program Odbudowy Zabytków - wyniki naboru - województwo mazowieckie
Rządowy​_Program​_Odbudowy​_Zabytków​_wyniki​_naboru​_województwo​_mazowieckie.pdf 0.31MB

© 2018 Super-Polska.pl stat4u