"> " />

Żywa lekcja historii w Rozogach - finał akcji „Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej”

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2023-07-27 08:20:52

W  Rozogach odbył się parafialny odpust, który połączony został z uroczystym finałem akcji "Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej". W rajdzie wzięło udział ponad 50 harcerzy i harcerek z całego kraju.

Młodzi harcerze mieli okazję zapoznać się z ważnymi wydarzeniami z przeszłości, szczególnie z działalnością Wileńskich Brygad AK na terenie Warmii i Mazur. Ta niezwykle emocjonująca inicjatywa ma na celu pielęgnowanie pamięci o bohaterach walczących o niepodległość naszego kraju oraz kultywowanie patriotyzmu wśród młodego pokolenia.

W wydarzeniu udział wziął Wojewoda Artur Chojecki, który podkreślił znaczenie oraz zasługi żołnierzy niezłomnych, walczących skutecznie na terenie naszego regionu przeciwko komunistycznemu aparatowi władzy.

W Rozogach złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Henryka Wieliczko ps. „Lufa”, który był żołnierzem Armii Krajowej, dowódcą 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK, a po 1944 r. żołnierzem podziemia niepodległościowego. Został stracony 14 marca 1949 r. w zamku w Lublinie.

Odpust w Rozogach i finał akcji "Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej" stanowiły wyjątkowe wydarzenie, które wzbogaciło uczestników, upamiętniając bohaterów i czyny tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u