Prezydent RP z wizytą na harcerskim Zlocie Wędrowniczej Watry

Autor: Pomorski UW 2023-08-25 08:20:56

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami Zlotu Wędrowniczej Watry „Rozwiń Żagle” oraz przedstawicielami działających na terenie Polski organizacji harcerskich, objętych honorowym protektoratem prezydenta. Głowie państwa towarzyszył wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Spotkanie odbyło się na terenie Harcerskiej Bazy Obozowej w Czernicy, urokliwej miejscowości w gminie Brusy na krańcu Zaborskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Kosobudno.

 

Apel rozpoczął się od rozpalenia przez Prezydenta RP, Naczelniczkę ZHP, Komendantkę Wędrowniczej Watry oraz harcerzy ogniska, które będzie płonąć przez cały zlot. Następnie Prezydent wygłosił gawędę, w której podziękował harcerzom za reprezentowanie Polski podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie i Jamboree w Republice Korei.

Zlot Wędrowniczej Watry „Rozwiń Żagle” (22.08. – 26.08. br.) pod patronatem Wojewody Pomorskiego, organizowany jest przez Związek Harcerstwa Polskiego. To cykliczny, ogólnopolski zlot wędrowników. Co roku bierze w nim udział kilkaset młodych ludzi. Wydarzenie zrzesza kilkudziesięciu ekspertów i artystów, którzy zaszczepiają w uczestnikach wiedzę i nowe umiejętności. Jednym z warunków wzięcia udziału w zlocie było wykonanie harcerskiego tropu, czyli czegoś wartościowego dla społeczeństwa. W tym roku program Wędrowniczej Watry skupia się wokół hasła „Rozwiń żagle” i jest wodnym odnośnikiem, motywatorem do dalszej pracy nad sobą i swoimi słabościami

Wędrownictwo jest ruchem metodycznym ZHP zrzeszającym osoby w wieku 15 – 21 lat. Przygotowuje młodego człowieka do wejścia w dorosłość, na rynek pracy itp. Dewiza wędrownicza brzmi „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj”.

Watra wędrownicza - ognisko ułożone w sposób skautowy na tzw. długie palenie. Tworzą je trzy rozmieszczone promieniście polana i znajdujące się nad nimi trzy płomienie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u