W hołdzie literatom

Autor: Świętokrzyski UW 2023-09-04 09:29:56

W Kielcach rozpoczyna się trzecia edycja Festiwalu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury”. Wojewoda Zbigniew Koniusz, wraz z organizatorami tego wydarzenia, złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz na grobie Jerzego Pilcha.

To trzecia odsłona kieleckiego przedsięwzięcia „Pociąg do literatury”. Jego organizatorami są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Muzeum Zabawek i Zabawy, a patronatem honorowym objął to wydarzenie Wojewoda Świętokrzyski. Festiwal jest okazją do spotkań nie tylko ze znanymi twórcami i dobrą literaturą, ale także do udziału w szeregu kulturalnych wydarzeń. Wśród zaproszonych gości znajdują się znani pisarze, poeci, dziennikarze, literaturoznawcy czy aktorzy.

Gustaw Herling-Grudziński - wybitny pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz - urodził się w 1919 r. w Kielcach. Zmarł w 2000 r. w Neapolu. Jerzy Pilch jest patronem kieleckiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Był pisarzem, publicystą, felietonistą, dramaturgiem i scenarzysta filmowy. Od 2019 mieszkał w Kielcach. Tu zmarł w 2020 roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u