Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Autor: Wielkopolski UW 2023-11-13 08:54:18

11 listopada świętujemy niepodległość – dumni z bohaterów i wdzięczni za przebytą drogę kilku pokoleń naszych przodków, walczących o prawo do ojczystego języka, o prawo do ojczystej ziemi, o historię i przyszłość narodu – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu. W tym roku oficjalna część uroczystości odbyła się na Łęgach Dębińskich, w parku im. św. Jana Pawła II, w którym zgromadziły się tłumy świętujących Wielkopolan.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w Farze Poznańskiej, odprawioną przez biskupa pomocniczego poznańskiego Grzegorza Balcerka. Oficjalną część uroczystości na Łęgach Dębińskich otworzył koncert Orkiestry Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. W wydarzeniu udział wziął gospodarz uroczystości wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, a także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, członek zarządu powiatu poznańskiego Piotr Zalewski, kombatanci oraz przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej oraz wojska.

– Pamięć i historia – nierozerwalne wartości – są wryte w polskie serca, choć tyle razy potężne siły próbowały je wyrugować. 11 listopada każdego roku warto się zatrzymać, by kolejna rocznica odzyskania niepodległości nie była tylko dniem wolnym od pracy, patriotyczną grafiką w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, że to przede wszystkim jedno z najważniejszych wydarzeń w roku o potężnym ładunku emocjonalnym i historycznym – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podczas swojego wystąpienia.

W wygłoszonym przemówieniu wojewoda podkreślał, że nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie powstanie wielkopolskie, którego 105. rocznicę obchodzić będziemy 27 grudnia, a także które z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy od 2021 roku jest świętem państwowym.

– Przed nami wielkie wyzwanie, by miłość do Ojczyzny przetrwała w sercach i umysłach młodych ludzi, by nasze narodowe dziedzictwo – język i kultura – były rozumiane i akceptowane przez kolejne pokolenia, by patriotyzm nadal był częścią naszego kulturowego kodu – podkreślał wojewoda.

Zgodnie z tradycją wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu wojewoda oddał wystrzał z armaty wzór 1902, modernizowanej w 1926 roku, a nazywanej potocznie w czasach II Rzeczypospolitej - „Prawosławną”. Oficjalną część obchodów zakończyła defilada pododdziałów oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u