POGRZEB PAŃSTWOWY ŚP. ANDRZEJA KSIĘCIA LUBOMIRSKIEGO

Autor: Podkarpacki UW 2024-01-26 09:29:34

W Bazylice Kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku odbyła się uroczystość pogrzebowa Księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego ordynata Ordynacji Przeworskiej Lubomirskich, działacza gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

W ostatnim pożegnaniu uczestniczył II wicewojewoda podkarpacki Paweł Bartoszek, który złożył wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

Msza św. została odprawiona pod przewodnictwem JE abp. Józefa Michalika, a po niej nastąpiło złożenie trumny w Krypcie Rodowej Lubomirskich w Kaplicy Bożego Grobu.  

Ostatni przeworski ordynat urodził się w 1862 r. w Krakowie, gdzie mieszkał przez pierwszych 10 lat. Po śmierci ojca przejął po nim ordynację, ale ze względu na jego małoletniość te obowiązki pełniła jego matka. Dopiero w 1885 r. po studiach, ożenił się i przyjechał do majątku w Przeworsku. Za jego ordynacji Przeworsk rozkwitł, a sam książę dał się poznać jako menedżer i mecenas sztuki. Dzięki niemu powstała przeworska cukrownia, czy kolej wąskotorowa. Wszystko zmieniła II wojna światowa, kiedy został zmuszony do opuszczenia rodzinnego majątku i nigdy już nie mógł do niego wrócić. Zmarł w 1953 r. w Brazylii. Przeworszczanie, sprowadzając jego szczątki do rodzinnej ziemi, wypełnili jego ostatnią wolę.

Fot. Polskie Radio Rzeszów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u