84. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2024-02-16 09:30:56

W niedzielę w Bydgoszczy obchodzono 84 rocznicę rozpoczęcia przez Związek Radziecki największej w dziejach Polski przymusowej deportacji​​​​​​​.

Uroczystość odbyła się tradycyjnie w kościele Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. Rolę gospodarza pełnił Andrzej Wiosna, Prezes Oddziału Bydgoskiego Związku Sybiraków. Mszę intencyjną odprawił ksiądz prałat Józef Kubalewski.

W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców Bydgoszczy, kilkanaście pocztów sztandarowych, przedstawiciele oświaty, służb mundurowych i władz samorządowych Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego.

Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego reprezentował Pełnomocnik do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Sławomir Łaniecki, który przekazał słowa Wojewody zawarte w liście:

Dlatego szczególnie dziś musimy pamiętać, czcić pamięć o tych którzy przeżyli syberyjskie zsyłki, o tych, co wrócili, oraz o tych, którzy na zawsze tam pozostali. Sybir obok Katynia jest symbolem zagłady naszego narodu, bo władzom ZSRR bynajmniej nie chodziło o wymierzenie kary Polakom za ich upór w umiłowaniu wolności. Cel był jeden – eliminacja polskich elit oraz zniszczenie bliskich nam wartości.

Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze poświęconym ofiarom syberyjskich zsyłek i pomordowanym w Katyniu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u