W RZESZOWIE POWSTAŁO CENTRUM OPERACJI BEZPIECZEŃSTWA

Autor: Podkarpacki UW 2024-02-19 09:14:33

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski otworzył w Rzeszowie pierwsze polskie Centrum Operacji Bezpieczeństwa w administracji samorządowej.

Centrum Operacji Bezpieczeństwa z angielskiego Security Operations Center (SOC) jest miejscem w którym pracuje zespół ds. bezpieczeństwa informacji i stale monitoruje stan bezpieczeństwa, a jednocześnie zapobiega incydentom związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym, wykrywa je, analizuje i reaguje na nie.

– Cyberbezpieczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań teraźniejszości. Niezmiernie ważnym jest, że widzą to tez samorządy. SOC w Rzeszowie to połączenie innowacji i nowoczesnego, kompleksowego myślenia o bezpieczeństwie. Projekt ten powinien być inspiracją dla innych samorządów w kraju do podobnych działań i inwestycji – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji.

Rzeszowskie Centrum swym zasięgiem obejmuje Miejską Sieć Teleinformatyczną, z której poza Urzędem Miasta korzystają m.in. Zarząd Transportu Miejskiego, Miejski Zarząd Dróg oraz Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. Jest to pierwsza w Polsce tego typu scentralizowana jednostka świadcząca usługi monitorowania, reagowania i zapobiegania cyberincydentom na rzecz podlegających miastu podmiotów.

Wdrożony system pozwala na monitorowanie ok. 1200 stacji roboczych oraz ponad 320 serwerów wirtualnych znajdujących się w kilku lokalizacjach

Komórka działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Umożliwia całodobowe monitorowanie sieci i szybką reakcję na potencjalne zagrożenia we wszystkich chronionych podmiotach.

Jak podkreślał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek Rzeszów w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo się zmienił – poprzez wojnę za naszą wschodnią granicą, stał się miastem w centrum wydarzeń politycznych, miastem strategicznym dla Europy i świata.

– Przyjeżdżają tu politycy i dyplomaci z całego świata, media, stacjonują żołnierze. Za tymi zmianami i wzrostem znaczenia idzie również ryzyko cyberzagrożeń – podkreślał.

Ważnej inwestycji gratulowała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

– Szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w sieci, jest dla nas priorytetem i ważnym obszarem współpracy administracji rządowej i samorządowej. Gratuluję innowacyjnego pomysłu i dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego realizacji – mówiła wojewoda.

Dzięki tej kompleksowo działającej technologii systemy miejskie będą bezpieczniejsze – powiedział Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa.  

Koszt Centrum Operacji Bezpieczeństwa to prawie 10 mln zł, z czego prawie 7 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Na podstawie materiałów prasowych Urzędu Miasta Rzeszowa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u