Więcej przestrzeni dla lubelskiej kultury

Autor: UM Lublin 2024-02-24 08:52:21

Studia multimedialne, nagraniowe i realizacyjne, pracownie z rożnych dziedzin sztuki, a także sala widowiskowa – w piwnicach Centrum Kultury przy ul. Peowiaków powstały nowe przestrzenie do prowadzenia działalności kulturalnej. Kompleksową przebudowę zabytkowego podziemia zrealizowano przy wsparciu funduszy europejskich.

Lubelska kultura otrzymała kolejne nowe przestrzenie do prowadzenia działalności animacyjnej, lubelscy artyści – pracownie twórcze o wysokim standardzie, a mieszkanki i mieszkańcy wyjątkowe miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Było to możliwe dzięki realizacji europejskiego projektu z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego. Stworzyliśmy lepsze warunki dla kultury w mieście, ale też pełniej wykorzystaliśmy istniejący potencjał. Zakończona inwestycja pozwoli na rozszerzenie i wzbogacenie oferty prężnie działającej miejskiej instytucji, co jest istotne w kontekście prac nad aplikacją finałową do konkursu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Inwestycja polegała na przebudowie piwnic wpisanego do rejestru zabytków klasztoru powizytkowskiego, ich adaptacji do prowadzenia działalności kulturalnej oraz dostosowania do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. W wyniku prac budowlanych, w podziemiach powstały nowe pomieszczenia i pracownie o łącznej powierzchni użytkowej 867 m2. W piwnicach Centrum Kultury w Lublinie powstały nowe studia multimedialne, nagraniowe i realizacyjne, laboratoria rzeźby, scenografii, grafiki, malarstwa i rysunku, atelier filmu, animacji, fotografii, zaplecza techniczne, a także widowiskowa przestrzeń artystyczno-społeczna o pow. 200 m2, która stanie się miejscem koncertów, spektakli i spotkań.

 

Prace zrealizowano w ramach projektu Udostępnienie nowych powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej w piwnicach klasztoru powizytkowskiego w Lublinie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość zadania wyniosła niemal 7,7 mln zł, z czego wysokość dofinansowania to blisko 2,3 mln zł. Dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 264 tys. zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u