Lublin hitem wśród turystów

Autor: UM Lublin 2024-02-26 09:20:21

Blisko 1,6 mln podróżnych odwiedziło nasze miasto w 2023 roku. To o 65% więcej gości krajowych i aż 7-krotnie więcej przyjezdnych z zagranicy niż w 2022 roku. Miasto osiągnęło kolejny rekord, a branża turystyczna nieustannie się rozwija

Kolejny już rok odnotowujemy znaczący wzrost liczby osób odwiedzających Lublin. W 2023 roku to blisko 1,6 mln turystów. Bardzo cieszy nas ten trend, szczególnie w kontekście rosnącej popularności wśród gości zagranicznych. Nowe rekordy w ruchu podróżnych to między innymi efekt skutecznej współpracy Miasta z lubelską branżą turystyczną. Bardzo dziękuję lokalnym przedsiębiorcom za ich profesjonalizm, otwartość na wspólne działania oraz determinację, dzięki której lubelska turystyka nie tylko przetrwała wyzwania, jakie w ostatnich latach stanęły przed całym sektorem turystycznym, ale dodatkowo wzbogaciła swoją ofertę o kolejne atrakcyjne produkty i usługi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

W 2023 roku do Lublina przyjechało 1,588 mln podróżnych, z czego prawie 1,245 mln turystów krajowych oraz 343 tys. zagranicznych. Z kolei cały Lubelski Obszar Metropolitalny odwiedziło blisko 2,3 mln osób, w tym około 1,8 mln przyjezdnych z Polski i 500 tys. z zagranicy. Wśród gości krajowych, którzy przyjechali do naszego miasta, 670 tys. to turyści, czyli korzystający z noclegu, zaś pozostałe 575 tys. to odwiedzający, czyli osoby, które spędziły w Lublinie 1 dzień. Spośród tych, którzy zdecydowali się na nocleg najliczniejszą grupę stanowili podróżni, którzy pozostali w naszym mieście od 2 do 4 nocy – 42%. Ponadto 38% turystów skorzystało z jednego noclegu, a 16% od 5 do 7 noclegów. Jeśli chodzi o strukturę wiekową, to utrzymuje się tendencja zaobserwowana w ostatnich latach – Lublin najchętniej odwiedzają ludzie młodzi. W ubiegłym roku osoby do 30. roku życia stanowiły aż 48% wszystkich przyjezdnych.

 

2023 rok był dla nas niezwykle intensywnym czasem, w którym skupiliśmy się na potrzebach młodych w związku z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży. Działania podjęte w ramach obchodów przyniosły efekty i Lublin przyciągnął tysiące młodych ludzi, którzy stanowili blisko połowę wszystkich podróżnych. Jestem pewna, że jako ESM daliśmy się poznać jako miejsce otwarte i warte odkrycia, a kolejne miesiące będą przynosiły jeszcze lepsze statystyki w związku ze staraniami Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.


 

Miasto systematycznie wspiera rozwój lubelskiej turystyki. Działania podjęte jeszcze w 2020 roku, w tym powołanie Biura Rozwoju Turystyki oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, pozwoliły na przeprowadzenie skoordynowanych akcji i programów wspierających branżę turystyczną w mieście.


 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u