ROZBITA MAFIA PRZEMYCAJĄCA UCIEKINIERÓW Z AFRYKI I BLISKIEGO WSCHODU

Autor: MSWiA 2024-02-28 09:30:15

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz Prokuraturą Okręgową w Opolu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi. Do sprawy zostało zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych 3 mężczyzn. Według policyjnych ustaleń, dwóch 22-latków i jeden 20-latek odbierali z granicy z Białorusią uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Nielegalny transport prowadził na zachód Europy.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu na trop nielegalnego przemytu ludzi przez terytorium Polski wpadli na początku 2023 roku. Szybko okazało się, że za tym procederem stoi zorganizowana grupa przestępcza. Kryminalni przy wsparciu funkcjonariuszy Straży Granicznej z Opola oraz śledczych z Prokuratury Okręgowej w Opolu dokładnie przyjrzeli się tej sprawie. Pierwsze zebrane dowody prowadziły na granicę z Białorusią. Tam odłam grupy działający w Polsce miał odbierać ludzi. Z ustaleń policjantów wynikało, że celem przemytników było terytorium Niemiec.

Pracujący nad tą sprawą kryminalni z biegiem czasu wiedzieli coraz więcej o działalności przemytników. W ramach prowadzonej sprawy ustalili osoby, które wchodziły w skład tej grupy. Zebrane informacje wskazywały, że transportowani na zachód Europy byli w większości obywatele państw z Afryki i Bliskiego Wschodu. Odbiór następował na granicy z Białorusią. Tam imigranci wyposażeni w drabiny forsowali zabezpieczenia graniczne i byli przejmowani przez członków grupy, skąd samochodami osobowymi byli przewożeni na granicę z Niemcami. Za taką usługę musieli zapłacić około 4 000 złotych. Przestępcy reklamowali się za pośrednictwem komunikatorów na smartfony. Tak też odbywała się korespondencja podczas przemytu.

W trakcie rozpracowywania grupy okazało się, że jeden z transportowanych mężczyzn padł ofiarą rozboju. Policjanci dotarli do poszkodowanego obywatela Somalii. Nie miał on wystarczającej ilości gotówki, aby zapłacić za przemyt. Został pobity i okradziony. Schronienie znalazł dopiero w jednym z Ośrodków dla Cudzoziemców w Polsce.

Finalizację sprawy policjanci z Opola zrealizowali w grudniu 2023 roku. Wówczas kryminalni zatrzymali 3 obywateli Ukrainy. To oni mieli prowadzić przemyt. Dwóch mężczyzn w wieku 22 lat i 20-latek odbierali ludzi i przewozili ich na zachód. To oni również podejrzani są o rozbój na Somalijczyku. Zebrany materiał dowodowy jasno wskazuje, że mężczyźni działali jak zorganizowana grupa przestępcza. Właśnie zarzut udziału w takiej grupie usłyszeli zatrzymani. Grozi im teraz kara nawet do 15 lat więzienia.

(KWP w Opolu / kp)

© 2018 Super-Polska.pl stat4u