Jest zgoda na budowę S19 na północny zachód od Białegostoku

Autor: Podlaski UW 2024-03-01 09:12:32

Budowa ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód będzie kosztować ponad 104 mln zł i zakończy się w 2026 roku. W środę (28.02) wojewoda Jacek Brzozowski wydał zgodę na realizację inwestycji (ZRID).

Zezwolenie dotyczy ważnego fragmentu S19, bo w ramach tego zadania powstanie węzeł Białystok Zachód, łączący docelowo dwie drogi ekspresowe - powstającą S19 z istniejącą S8. W ramach budowy węzła wykonana będzie też przebudowa S8 na długości około 1,9 km. 

- Droga będzie dwujezdniowa. ZRID zakłada przebudowę czterech wiaduktów na drodze ekspresowej i czterech na drogach powiatowych i gminnych, a także czterech mostów, które będą bezpiecznymi przejściami dla zwierząt. Cieszę się, że po moim podpisie drogowcy będą mieli zielone światło, żeby jak najszybciej wejść na budowę – podkreślał Jacek Brzozowski.

Zadanie zrealizuje konsorcjum firm PORR (lider) i UNIBEP. Umowa na projekt i budowę tego odcinka opiewa na kwotę 405,6 mln zł i została podpisana jeszcze w 2021 roku.

- Decyzję środowiskową musiał procedować RDOŚ w Lublinie, co trwało tak naprawdę od października 2022 roku i zakończyło się pod koniec ubiegłego, stąd ta zwłoka – wyjaśniał Norbert Wyrwich – p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku. – Planujemy przekazać plac budowy wykonawcy jeszcze w marcu – dodał.

Ważna dla rozwoju

Na mniejszy ruch w centrum Choroszczy po wybudowaniu odcinka Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód liczy burmistrz Gminy Robert Wardziński.

- Mam nadzieję, że zadbaliśmy również w wystarczającym zakresie o drogi serwisowe dla mieszkańców i okolicznych firm, przez co budowa będzie jak najmniej uciążliwa – mówił.

Z kolei wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski zwrócił uwagę, że przewidziano także budowę zjazdów do terenów inwestycyjnych w Gminie Dobrzyniewo Duże, o co zabiegał samorząd.

S19 w województwie podlaskim

Droga ekspresowa S19 w województwie podlaskim, rozpoczynająca się na granicy z Białorusią, będzie miała ponad 177 km długości, Jej realizację podzielono na 15 krótszych odcinków.

Na czterech trwają już prace (Kuźnica-Sokółka, 15,8 km; Haćki-Bielsk Podlaski Zachód, 11,2 km; Bielsk Podlaski Zachód-Boćki, 12,2 km, Boćki-Malewice, 15,9 km).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u