Pierwsza inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie

Autor: MSWiA 2024-03-05 08:45:21

W poniedziałek, 4 marca br. wiceminister Czesław Mroczek wziął udział w pierwszej w historii inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Podczas wydarzenia funkcjonariusze SG złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet studentów WSSG.


 

Wiceminister Czesław Mroczek podkreślił, że dzisiejsza inauguracja to kluczowy dzień z punktu widzenia Straży Granicznej.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest to, by funkcjonariusze Straży Granicznej byli dobrze przygotowani do działań i potrafili je należycie wykonywać

– mówił.

Sekretarz stanu w MSWiA przypomniał, że SG wykonuje na co dzień zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Polsce. To m.in. powstrzymywanie nielegalnej migracji i zwalczanie przestępczości transgranicznej. Mówił też, że do realizacji tych celów potrzebne są odpowiednie kwalifikacje.

Straż Graniczna od wielu już lat budowała system kształcenia i szkolenia. Znajdujemy się w jednym z takich miejsc, do niedawna ośrodku szkolenia Straży Granicznej

– powiedział.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się również do studentów – funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Wierzę, że ten Wasz wybór będziecie po latach wspominać, jako jedną z lepszych, mądrzejszych decyzji. Przed Wami ważne i odpowiedzialne stanowiska w Straży Granicznej. Później to wykształcenie, zdobyte w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie, będzie Wam służyło również w życiu osobistym

– zaznaczył.

Życzę wielu sukcesów. Niech one dobrze wpływają na bezpieczeństwo naszego kraju, na Straż Graniczną, na miasto Koszalin i wszystkich tych, którzy będą się tutaj kształcić i pracować

– podsumował wiceminister Czesław Mroczek.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej

Wyższa Szkoła Straży Granicznej jest uczelnią zawodową służb państwowych utworzoną 1 października 2023 r. i przeznaczoną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kształcenie rozpoczęło się w II semestrze roku akademickiego 2023/24. Uczelnia jest jednostką organizacyjną Straży Granicznej.

WSSG prowadzi unikatowe w skali kraju studia na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej. Stanowią one uzupełnienie dotychczas funkcjonującego modelu kształcenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Absolwenci kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej zostaną wyposażeni w kompetencje niezbędne do reagowania na nowe zagrożenia bezpieczeństwa. Po ukończeniu studiów I stopnia każdy absolwent będzie funkcjonariuszem SG w stopniu chorążego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u