UCZCZONO PAMIĘĆ PŁK. LEOPOLDA LISA-KULI

Autor: Podkarpacki UW 2024-03-09 09:20:23

Na Podkarpaciu uczczono wczoraj pamięć płk. Leopolda Lisa-Kuli - majora piechoty Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari. W obchodach 105. rocznicy jego śmierci uczestniczyła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Rocznicę śmierci pułkownika uczczono apelem pamięci i salwą honorową. Wydarzenie było okazją do złożenia przyrzeczeń przez „Orlęta” i młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk L. Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

– Pułkownik Leopold Lis-Kula stanowi symbol niezachwianej odwagi i głębokiego patriotyzmu, który pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków. Jego śmierć, w wieku niespełna 23 lat, odzwierciedla oddanie i gotowość do poświęcenia wszystkiego, włączenie z własnym życiem, dla swojej ukochanej Ojczyzny. Niech pamięć o pułkowniku przypomina nam o sile ducha i poświęceniu, które stanowią fundament naszej tożsamości narodowej, a jego życie niech nadal pozostanie inspiracją dla kolejnych pokoleń polskich patriotów – mówiła wojewoda Teresa Kubas-Hul.

W obchodach uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu.      

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie

© 2018 Super-Polska.pl stat4u